Bijes u Pekingu nakon objave NATO-a: 'To je mentalitet Hladnog rata, ne prihvatamo ove optužbe'

2
Radiosarajevo.ba
Bijes u Pekingu nakon objave NATO-a: 'To je mentalitet Hladnog rata, ne prihvatamo ove optužbe'
Foto: EPA - EFE / Joe Biden

Kina je u četvrtak, 11. jula, kritizirala planiranu deklaraciju sa samita NATO-a u Washingtonu u kojem je se opisuje kao odlučujućeg pokretača ruskih ratnih napora u Ukrajini, utvrdivši da je deklaracija pristrana i 'sije razdor'.

Peking predstavlja sistemske izazove Europi i sigurnosti, navodi se u nacrtu deklaracije s NATO summita. Kina je pozvana da prekine "svu materijalnu i političku potporu" ruskim ratnim naporima kao što je opskrba materijalima dvostruke namjene, što su resursi koji se mogu koristiti i u civilne i u vojne svrhe, objavio je BBC.

"U vezi s ukrajinskom krizom, NATO povećava odgovornost Kine. To nema smisla i dolazi sa zlonamjernom namjerom", rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian na redovnom brifingu za novinare. "Tražimo od NATO-a da razmisli o temeljnom uzroku krize i onome što je učinio te poduzme konkretne korake za deeskalaciju umjesto prebacivanja krivnje", dodao je Lin.

Prvi organizovani susret: Bećirović se sastao sa bh. dijasporom u Turskoj

Prvi organizovani susret: Bećirović se sastao sa bh. dijasporom u Turskoj

'Ne prihvatamo'

Njegovi su komentari uslijedili nakon primjedbi glasnogovornika kineske misije pri Europskoj uniji, koji je nešto ranije planiranu NATO deklaraciju opisao kao "punu hladnoratovskog mentaliteta i ratoborne retorike, a sadržaj vezan uz Kinu pun provokacija, laži, huškanja i klevetanja".

"Kinesko temeljno stajalište po pitanju Ukrajine je promicanje mirovnih pregovora i političkog rješenja, što je široko priznato i cijenjeno od strane međunarodne zajednice", rekao je glasnogovornik.

Peking je prije više od godinu dana iznio dokument u 12 tačaka koji je iznio opća načela za okončanje rata, ali nije ulazio u detalje. U to vrijeme naišla je na mlak prijem i u Rusiji i u Ukrajini. Sa svoje strane, Kina je u više navrata napadala kritike NATO-a i upozoravala na njegovo širenje u azijsko-pacifičku regiju, rekavši da to remeti prosperitet i stabilnost regije, navodi Reuters.

Lideri Japana, Južne Koreje, Novog Zelanda i Australije, koji sudjeluju u NATO-u, uspostavili su jače veze sa sigurnosnim savezom usred sve veće zabrinutosti zbog kineske agresije u Južnom kineskom moru.

Kina nikad neće prihvatiti "neutemeljene optužbe" iznesene protiv nje na summitu NATO-a u Washingtonu, rekao je ministar vanjskih poslova Wang Yi svom nizozemskom kolegi u telefonskom razgovoru, saopćilo je u četvrtak njegovo ministarstvo.

Čelnici NATO-a izrazili zabrinutost zbog približavanja Rusije i Kine

Čelnici NATO-a izrazili zabrinutost zbog približavanja Rusije i Kine

Wang je rekao da je Kina voljna održavati kontakt s NATO-om na "ravnopravnoj osnovi" i provoditi razmjene na temelju uzajamnog poštovanja, tražeći od vojnog saveza da se ne miješa u njezine unutarnje stvari niti dovodi u pitanje njezine interese.

Optužbe Zapada

Rekao je da Kina i zemlje NATO-a imaju različite političke sustave i vrijednosti, ali to ne bi trebao biti razlog da NATO "potiče sukob s Kinom".

"Pravi način je ojačati dijalog, poboljšati razumijevanje, izgraditi osnovno međusobno povjerenje i izbjeći strateške pogrešne procjene", rekao je Wang u telefonskom razgovoru u četvrtak.

Zapadne države su ranije optuživale Peking da Moskvi prenosi tehnologiju bespilotnih letjelica i projektila te satelitske snimke. SAD procjenjuje da oko 70 posto alatnih strojeva i 90 posto mikroelektronike koju Rusija uvozi sada dolazi iz Kine, piše Jutarnji.

Peking je također optužen za provođenje "zlonamjernih kibernetičkih i hibridnih aktivnosti, uključujući dezinformacije" o državama NATO-a.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije