Zoran Vakula otkrio kakvo nas vrijeme čeka: ‘Ostvare li se najvjerojatnije dugoročne prognoze...'
Kao i februar, i ovogodišnji mart bio je kojekakav - i kišan i sušan, ponegdje čak i ekstreman, a i po temperaturi zraka među najtoplijima u znanoj historiji mjerenja, mjestimice čak i rekordan.
Naravno, takav je i 1. kvartal ove godine, a ostvare li se trenutno najvjerojatnije dugoročne prognoze - podjednaka "meteopriča" se nastavlja, prognozira poznati meteorolog iz Hrvatske Zoran Vakula, čije su prognoze veoma cijenjene i u BiH, u svojoj preliminarnoj meteoanalizi marta i prvog ovogodišnjeg tromjesečja.
"Može se zaključiti kako je ovaj mart nastavio dugi niz mjeseci sa srednjom mjesečnom temperaturom zraka barem malo višom od prosječne, i to iz posljednjeg klimatološkog razdoblja, od 1990. do 2020. godine, koje je najtoplije od kad postoje instrumentalna mjerenja", navodi Vakula za HRT.
RTV Slovenija tražila da se Izrael povuče sa Eurosonga
Ukupna mjesečna količina padavina bila je znatno manje ujednačena - od uglavnom manjka u odnosu na prosječne vrijednosti u istočnoj Hrvatskoj do viška, lokalno čak i rekordnog, u većini ostalih krajeva. Primjerice, u Osijeku je ovo bio jedan od sušnijih ožujaka posljednjih desetljeća - srećom, ne i najsušniji, a u Zadru nikad kišovitiji, ponajviše zbog za mart iznimno velike dnevne količine oborine - od 10. mart u 7 sati do 11. mart u 7 sati izmjereno je čak 163,6 litara kiše po četvornome metru!? A do tada je dnevni rekord za mart bio "samo" 67,1 mm oborine.
Suša u Osijeku i okolici još je i veća analizira li se dosadašnji dio godine - u prva tri mjeseca manje oborine u posljednja dva desetljeća bilo je samo u prvom tromjesečju 2022. godine. Istodobno je u istom razdoblju u Rijeci ovogodišnja količina oborine 4. najveća, iza prvih kvartala 2013., 2014. i 2016. godine.
No, po srednjoj temperaturi zraka prva tri mjeseca, ova je godina posvuda prva ili druga u nizu najtoplijih, uz odstupanje od prosječne tromjesečne temperature zraka uglavnom za 3-4 °C.
I srednja temperatura zraka sljedeća dva kvartala bit će barem malo viša od prosječne, pri čemu ne treba začuditi ni ako ponegdje opet bude i ekstremna. No, gdje i kada - ne može se pouzdanije prognozirati.
Objavljena prognoza do 15. aprila: Najavljeno nevrijeme, potom sunčani intervali, a zatim pogoršanje
Najveće su šanse za izraženiju iznadprosječnost u aprilu, tokom kojeg će nam sljedećih dana samo prolazno i kratkotrajno osvježiti, a već prema kraju ove sedmice slijedi novo zamjetnije zatopljenje, posebice u hrvatskim kontinentalnim krajevima.
Vakula također napominje da se ne bi bilo loše pripremiti i prilagoditi za, u većini Hrvatske, sušnije ljeto, posebice august.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.