Vlasnici ljubimaca mogli bi plaćati porez na pse?
Prijedlog je to dr. vet. med. Jurice Ambrožića, predstavnika zagrebačkog Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo koji se poziva na slične poreze kakve već imaju Austrija i Njemačka.
Prema njegovom mišljenju, naplatu poreza nije moguće uvesti temeljem Zakona o zaštiti životinja, već bi isti izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave trebao biti naplaćen od Porezne uprave.
Prema tom prijedlogu, porez bi se naplaćivao u nekoliko razreda - bio bi obavezan za vlasnike kućnih ljubimaca i uzgajivače životinja (budućih kućnih ljubimaca), a sredstvima koja su na taj način prikupljena finansirao bi se rad skloništa, piše Index.
Životinje udomljene iz skloništa imale bi popust ili oslobođenje od plaćanja, kao i psi vodiči slijepih ili pomagači osobama s invaliditetom.
"Tako bi država dala značajan poticaj udomljavanju životinja iz skloništa (što daje pozitivan učinak na rad skloništa), a samim time bi ova mjera imala i pozitivan učinak na dobrobit životinja.
Na kraju ,ovim se trošak rada skloništa stavlja na teret vlasnika kućnih ljubimaca, a ne svih poreznih obveznika što mislim da je također pravično. No kako ta sredstva (namjenska) možda neće biti dovoljna, uvijek je vjerovatna i potreba dostavljanja sredstva iz drugih izvora, jer rad skloništa daje pozitivan doprinos kvaliteti života u urbanim i ruralnim sredinama u RH", navodi se na web-stranicama Prijatelji životinja koji su prijedlog podržali.
Smatraju kako bi uvođenje takvog poreza dovelo do bolje kontrole mikročipiranja pasa, a time i cijepljenih pasa, a sve u svrhu smanjenja napuštanja pasa i veće odgovornosti i skrbi za pse.
"Iznos 'poreza' trebao bi biti simboličan, a opet dovoljan da potakne na odgovornu skrb za psa. Prikupljena sredstva mogu koristiti jedinice lokalne samouprave za unapređenje zaštite životinja. Stoga pozivamo Ministarstvo za poljoprivrede da kroz suradnju s Ministarstvom za financije pomogne u realizaciji ovog korisnog prijedloga", zaključuju Prijatelji životinja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.