Vlada RH traži objašnjenje BiH o aerodromu kojeg Vučić i Dodik grade u Trebinju
Projekat Aerodroma Trebinje, koji bi mogao koštati 100 miliona eura, pa i više, izazvao je pažnju i vlasti Republike Hrvatske koja od Bosne i Hercegovine sada traži objašnjenje šta se tačno planira graditi u tom pograničnom području.
Koncem aprila, raspisan međunarodni konkurs za izradu projektno-tehničke dokumentacije.
Aerodrom će se nalaziti na kraškom području 14 km zapadno od centra Trebinja i zauzimati će površinu od preko 300 hektara.
Običaji: Zašto u ponoć na Novu godinu treba pojesti 12 zrna grožđa?
Podsjetimo, krajem aprila ove godine ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Tomislav Momirović potvrdio je da je Srbija počela komunikaciju sa predstavnicima naše zemlje u vezi sa kontrolom neba na teritoriji koju će pokrivati budući Aerodrom Trebinje.
Momirović je tada pojasnio da Srbija ne želi da finansira aerodrom u Trebinju koji će koštati između 80 i 100 miliona evra, a da kontrolu neba ima treća strana, odnosno ne BiH, ne Srbija, nego u ovom slučaju Hrvatska.
U međuvremenu, podsjetimo, mediji iz Hrvatske iznijeli su bojazni da - Beograd planira u Trebinju stacionirati ruske i(li) srpske lovce.
"Aleksandar Vučić i Srbija u potpunosti plaćaju, a Milorad Dodik gradi golemi međunarodni aerodrom u Trebinju, s terminalom većim od 7.000 kvadrata i pistom dužom od zagrebačke i beogradske!", pisala je u maju ove godine splitska "Slobodna Dalmacija".
Institucije Hrvatske aktivirale su se sredinom ovog mjeseca u vezi s ovim pitanjem.
Kako portal Radiosarajevo.ba saznaje, ministar gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske dr Tomislav Ćorić zatražio je od Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine zvaničnu informaciju o ovom projektu.
"Sukladno odredbama članka 3. Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, molim Vas da nam kao zainteresiranoj državi dostavite informaciju o aktivnostima vezanim za izgradnju zračne luke Trebinje kod mjesta Taleža u Republici Srpskoj, Bosna i Hercegovina", napisao je ministar Ćorić u dopisu ministrici Biseri Turković.
Informacija je, također, upućena na znanje i ministrici Vladi RS-a Srebreniki Golić, a o svemu je upoznato i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordanom Radmanom Grlićem na čelu.
Iz Ministarstva vanjskih poslova BiH zasad se ne oglašavaju, no posve je izvjesno da Hrvatska neće posustati u pogledu Vučićevog i Dodikovog projekta.
Ključno je pitanje koje se postavlja u našem zapadnom susjedstvu jeste - ko će letjeti s ovog aerodroma, pošto je okolna mreža zračnih luka više nego dovoljna?
"Trebinju ne gravitira baš puno ljudi, a tamošnji turizam je još u povojima? Ako se cilja na iseljene u svijet, njima je na samo 30-ak kilometara dalje Dubrovnik.
Ekonomske logike za aerodrom Trebinje već na prvi pogled nema ni u tragovima, no neku drugačiju logiku nude možda koruptivni interesi ili kuloarska nagađanja kako se investicijom Aerodroma Srbije zapravo kamuflira buduću vojnu namjenu tog objekta. Možda će u istočnoj Hercegovini za koji mjesec prve konture dobiti pista koja zapravo kani udomiti eskadrile ruskih ili srpskih lovaca? Gabariti uzletno-slijetne staze možda se kroje po ruskim transportnim "antonovima", a ne po Boeingu 777, kako se deklarira u konkursu?", pitaju se u Hrvatskoj.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.