Steže li međunarodna zajednica obruč oko Vučića?
Priča o pomoći međunarodne zajednice u obaranju Aleksandra Vučića sa vlasti u Srbiji je stara vjerovatno koliko i njegova vlast u Srbiji. Uvek je bilo puno riječi o toj temi, ali… ili ta vrsta pritiska ne postoji, ili je to kontrolisan pritisak kojim se stavlja na znanje da svi znaju sve o čemu se ovdje radi.
Sjećamo se svi kako su američke diplomate Matthew Palmer i Richard Grenell dočekane u Srbiji. Dok je za jedne to bio nastavak pritiska na Srbiju, za drugi dio to je bio znak da se Washington vraća na Balkan. Vučić je preživio i tu diplomatsku ofanzivu, piše Al Jazeera Balkans.
Više se niko ni ne sjeća onog fijaska u Bijeloj kući kada su srpski i kosovski vladari, maltene na hoklicama, sedeli naspram tadašnjeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i potpisivali nekakav Sporazum. Taj Sporazum je ostao mrtvo slovo na papiru.
Ministar odbrane NATO države: 'Rusija je već počela s napadima, Putin zna kako da nas povrijedi'
Nova američka administracija krenula je malo agresivnijom diplomatijom na Zapadni Balkan od prethodne. Novi izaslanik za region je Gabriel Escobar, a uskoro se očekuje i dolazak novog ambasadora SAD u Beogradu – Christophera Hilla, jednog od najiskusnijih američkih diplomata i nekadašnjeg saradnika Richarda Holbrookea.
Escobar je već imao “bliskih susreta” u Bosni i Hercegovini, čak i sa Miloradom Dodikom. Dobro obaviješteni izvori tvrde da je upravo Escobar bio taj koji je presijekao čvor koji je nastao između Beograda i Prištine po pitanju saobraćajnih tablica.
Zvanični Washington je nedavno uveo i sankcije Zvonku Veselinoviću i Milanu Radoičiću, sigurno najbližim saradnicima Aleksandra Vučića kada je u pitanju barem sjeverni dio Kosova, a da ne pričamo o raznim poslovima sa državnim parama, ili kako je to definisano aktom o sankcijama – vođama organizovane kriminalne grupe.
Vučić se pravda da ih ne poznaje, KRIK objavljuje fotografije brata predsjednika Srbije Andreja upravo sa Veselinovićem, a narodni poslanici listom brane dvojicu sankcionisanih bliskih saradnika Srpske napredne stranke. Reakcije države nema. Utisak je, da nema interneta i ono malo slobodnijih medija, do građana Srbije vijest o sankcijama ne bi ni stigla.
Međunarodna zajednica sankcijama prijeti i političarima iz bh. entiteta RS na čelu sa Miloradom Dodikom, članom Predsjedništva BiH.
Dodik je danas novinarima kazao kako prijetnje sankcijama od američkih službenika kako u BiH tako i van nje, nisu ništa novo, kao što nije novost ni to da se godinama uporno miješaju u unutrašnja pitanja u BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.