Srbija spremna prihvatiti dokument o Kosovu, Glišić tvrdi: Vučić bi mogao podnijeti ostavku?
Srpski predsjednik Aleksandar Vučić spreman je podnijeti ostavku na mjesto predsjednika Srpske napredne stranke (SNS), kazao je predsjednik Izvršnog odbora te stranke Darko Glišić.
"Ukoliko predsjednik Vučić ostane pri svome da podnosi ostavku, mislim da je to kraj SNS-a, kraj karijere koju je SNS imala na političkoj sceni Srbije, a mislim kako nakon toga slijedi najgori mogući scenariju za Srbiju koji ne smijem ni zamisliti", rekao je Glišić u izjavi za srpske medije.
Istodobno, Beogradski list Informer prenosi da je srpski predsjednik Vučić napustio u nedjelju navečer sastanak s najbližim suradnicima u središnjici SNS-a na Novom Beogradu.
Vjetar divlja Zagrebom: Limeni krov visi s Lidla, vatrogasci imaju pune ruke posla
Aleksandar Vučić: 'Ne očekujem rat'
Vučić će na poziv srpske premijerke Ane Brnabić danas u 11 sati nazočiti sjednici Vlade Srbije, a večeras bi se trebao obratiti javnosti u toj zemlji nakon što je u petak kazao da je Srbija spremna prihvatiti koncept europskog prijedloga za Kosovo i raditi na primjeni predloženog sporazuma o dijalogu za normalizaciju odnosa s tom zemljom.
Takva Vučićeva izjava izazvala je negodovanje jednog djela srbijanske javnosti te posebno opozicije konzervativno-desnog spektra političke scene koja ga optužuje da se bez saglasnosti u državnom parlamentu nije smio suglasiti s prijedlogom i zahtijevaju da Vučić u Skupštini Srbije objasni s kojim se to "opasnostima i izazovima" država može suočiti.
Diplomatska petorka, u kojoj su bili posebni predstavnik Europske unije (EU) za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, izaslanik SAD-a Gabriel Escobar, te predstavnici Francuske Emmanuel Bonne, Njemačke Jens Plötner i italijanski izaslanik Francesco Tallo, sastala se s Vučićem u petak poslije prethodnog razgovora s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem u Prištini.
Radio Slobodna Europa (RFE) objavio je, pozivajući se na plan EU-a u koji je ranije imao uvid, da taj dokument ima jednak pristup stranama i predviđa poštivanje teritorijalnog integriteta, nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu.
Nijemci uslovili Srbiju: Ako žele u Europsku uniju, moraju priznati Kosovo
U dokumentu se eksplicitno ne spominje međusobno priznanje ili članstvo Kosova u Ujedinjenim narodima – na čemu inzistira Kosovo.
Međutim, u dokumentu se spominje podrška koju bi obje strane uzajamno trebale pružiti jedna drugoj u procesu eurointegracija, dok se od Srbije traži da ne ometa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.
Istodobno srbijanski mediji prenose da na graničnom prijelazu Jarinje u nedjelju nije dopušten ulazak vozilima s KM tablicama iako im je registracija produžena nakon sporazuma o tablicama koji je dogovoren u Bruxellesu 23. novembra.
U nedjelju, u Suvom Dolu, dogodio se incident kada su četvorica Albanaca, prema njegovim riječima, pretukla maloljetnog Srbina, a o tom incidentu kosovska policija oglasila se priopćenjem za javnost u kojem ne precizira tko su napadači na mladića.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.