Srbija pretekla Europsku uniju u cijepljenju protiv COVID-19
U betonskoj dvorani beogradskog sajma deseci medicinskih sestara u zaštitnim odijelima daju cjepivo protiv COVID-19 mladima i starima, toliko brzo i učinkovito da je Srbija po tome prva u kontinentalnoj Europi.
U zemlji je u gotovo dvije sedmice cijepljeno pola miliona od ukupno sedam milliona ljudi, što je najviše nakon Britanije, po podacima naučne internetske publikacije Our World in Data.
Bitna razlika je u tome što se ljude većinom cijepi kineskim cjepivom koje je proizveo Sinopharm.
Dok cijepljenje u Europskoj uniji sporo napreduje, što je izazvalo velike kritike, Srbija ga provodi brzo zahvaljujući ugovorima s kineskim i ruskim proizvođačima.
Srbi mogu birati kojim će se cjepivom cijepiti, a nude im se Pfizerovo i BioNTechovo, ruski Sputnik V i Sinopharmovo.
No najviše se cijepe kineskim pošto je Srbija dobila milion doza sredinom januara.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sebi pripisuje uspješnu kampanju cijepljenja.
"Pisao sam u oktobru Xi Jinpingu i cijena je drastično snižena”, rekao je lokalnim medijima o dogovoru koji je sklopio s kineskim kolegom o nabavi Sinopharmova cjepiva.
"Kad vidite cijenu, podignut ćete mi jednoga dana spomenik”, dodao je.
Spašavanje Srbije
Po dolasku u centar za cijepljenje u glavnom gradu, liječnici pregledavaju pacijente nakon čega odlaze u zonu za registraciju i na cijepljenje. Sve traje svega 15 minuta, ne računajući kratko čekanje nakon cijepljenja da bi se vidjelo hoće li biti nuspojava.
Mnogi su iznenađeni glatkim odvijanjem kampanje cijepljenja s obzirom na inače sporu birokraciju.
"Svi su tačno znali što rade, bilo je dosta osoblja, svi su bili ljubazni”, kazala je AFP-u poslije cijepljenja Snežana Krivokapić, 38-godišnja komunikacijska menadžerica.
Osim kineskih cjepiva, Srbija je uvezla i preko 30.000 doza Pfizerovog i BioNTechovog cjepiva te 40.000 doza Sputnika V.
Veza s Pekingom
Kina je na početku pandemije brzo poslala Srbiji pošiljku maski i druge opreme, što je Srbija naveliko isticala, dok je slična pomoć EU-a dobila malu pozornost.
Peking i Beograd sve su bliži zadnjih godina, toliko da je Srbija postala ključna odskočna daska za kineske ekonomske projekte i jačanje utjecaja u Europi.
Beograd je također od Pekinga dobio niz zajmova za razvoj infrastrukture, pa se srbijanski analitičar Stefan Vladisavljev pita što je Srbija ponudila u zamjenu za cjepiva.
"S obzirom na prirodu njihove suradnje zadnjih deset godina, možemo zaključiti da je Srbija sigurno kalkulirala kako bi osigurala ovu pošiljku”, rekao je.
Peking je, pak, motiviran "pozicionirati se kao globalni lider u borbi protiv COVID-19”, dodao je, a piše Hina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.