Sarma na skijanje, skupi parfemi i cigarete: Šta ne smijete nositi preko šengenske granice

0
Radiosarajevo.ba
Sarma na skijanje, skupi parfemi i cigarete: Šta ne smijete nositi preko šengenske granice
Foto: EPA-EFE / Ilustracija / Granica

Iako je Hrvatska u šengenskom prostoru već nešto više od godinu dana, brojni Hrvati zimske praznike i sezonu skijanja provode u zemljama koje su i daleko preko granica Schengena. Uzmemo li u obzir i to da su neke od zemalja unutar Schengena, među kojima su i neki susjedi Hrvatske, na svojim državnim granicama postavile strože kontrole zbog migrantske krize, dobro je znati što se smije, a šta ne smije nositi "preko granice".

Hrvatska je ulaskom u šengenski prostor početkom 2023. godine ušla u zonu slobodnog kretanja robe i ljudi u 27 zemalja članica. Prolaz je slobodan na granicama sa Slovenijom, Mađarskom i Italijom, dok na je graničnim prijelazima sa Srbijom, BiH i Crnom Gorom pojačana kontrola vanjskih granica.

Ipak, dobro je podsjetiti da postoje ograničenja stvari, vrijednosti i proizvoda koje smijete nositi kada prelazite vanjsku granicu Schengena, piše Dnevnik.hr

Pogledajte kakva je atmosfera na ulicama glavnog grada BiH

Pogledajte kakva je atmosfera na ulicama glavnog grada BiH

U Hrvatsku iz Srbije, BiH, Crne Gore i ostalih zemalja koje nisu članice EU-a i Schengena te udaljenih ili zemalja trećeg svijeta ne smijete sa sobom nositi meso ni mliječne proizvode. Međutim, smijete ponijeti ograničenu količinu voća i povrća te jaja, proizvode od jaja i med.

Preko granice možete prenijeti "druge proizvode životinjskog porijekla", kao što su med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa, žablji kraci, do dva kilograma po osobi.

Dopuštene su i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, tako jedna osoba može unijeti 20kg "svježih proizvoda ribarstva bez utrobe ili pripremljenih ili prerađenih proizvoda ribarstva" ili jednu ribu po osobi.

Gradonačelnik hrvatskog grada najavio: 'Uskoro pokrećemo civilne straže na granici s BiH'

Gradonačelnik hrvatskog grada najavio: 'Uskoro pokrećemo civilne straže na granici s BiH'

Za biljne proizvode, što uključuje voće i povrće te rezano bilje, potreban je fitosanitarni certifikat o zdravlju bilja, kojim se potvrđuje da proizvod nije zaražen određenim nametnicima.

Dozvoljeno je najviše dva kilograma mlijeka u prahu za dojenčad, hrane za dojenčad i posebne hrane koja se koristi zbog medicinskih razloga, kao i najviše dva kilograma hrane za kućne ljubimce.

Nosite li meso ili mliječne proizvode koje niste prijavili, ti će proizvodi biti zaplijenjeni i uništeni, a vi možete biti kažnjeni novčanom kaznom ili čak kazneno gonjeni.

Ostatak teksta pročitajte na linku OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije