Potvrđena odlična vijest za Hrvatsku: Čekali su je više od dvije godine

1
Radiosarajevo.ba
Potvrđena odlična vijest za Hrvatsku: Čekali su je više od dvije godine
Foto: PIxabay / Ilustracija / Euri

Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u januaru 4,1 posto više u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u četvrtak Državni zavod za statistiku (DZS), što je najniža stopa inflacije od oktobra 2021. godine.

DZS je objavio drugu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u januaru stopa inflacije iznosila 4,1 posto u odnosu na januar 2023. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, to jest decembar 2023. godine, inflacija pala za 0,4 posto. Time je DZS potvrdio prve procjene indeksa potrošačkih cijena, objavljene početkom februara.

Rast potrošačkih cijena je tako nastavio usporavanje na godišnjoj razini, pri čemu je stopa inflacije od 4,1 posto najniža od oktobra 2021. godine, kada je iznosila 3,8 posto. Promatrano prema glavnim grupama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini su porasle sve kategorije osim stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva.

'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane

'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane

Najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji restorana i hotela, deset posto. Slijede hrana i bezalkoholna pića sa 6,5 posto, zdravlje s 5,5 posto, obrazovanje s 5,4 posto, razna dobra i usluge s 4,6 posto, rekreacija i kultura s 3,9 posto, dok su kategorije alkoholnih pića i duhana te odjeće i obuće porasle za po 3,8 posto.

Cijene u kategoriji prijevoza su skočile za 3,7 posto, u komunikacijama za tri posto, a u kategoriji pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva za 2,5 posto. Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), u komponenti hrana, piće i duhan porast cijena na godišnjoj razini iznosio je 6,1 posto.

Upozorenje iz susjedstva: Povlače se popularni keksi iz Lidla, sadrže metal

Upozorenje iz susjedstva: Povlače se popularni keksi iz Lidla, sadrže metal

Cijene usluga porasle su za 5,9 posto, industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 2,9 posto, dok su cijene energije pale za 0,4 posto, saopćili su iz DZS-a. Na mjesečnoj razini, pokazala je statistika DZS-a, najviše su u prosjeku porasle cijene u kategoriji zdravlja, za 2,1 posto, te hrane i bezalkoholnih pića, za 1,3 posto.

Cijene u komunikacijama su u prosjeku bile veće za 0,8 posto, u kategoriji raznih dobara i usluga za 0,7 posto itd. S druge strane, najviše su pale cijene odjeće i obuće, za 13,1 posto.

Prema glavnim komponentama indeksa, na mjesečnoj razini porast cijena ostvaren je kod hrane, pića i duhana, za 1,1 posto, te usluga, za 0,7 posto, te dok je pad cijena zabilježen u komponentama industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije, za 3,2 posto, te energije, za 0,5 posto, podaci su DZS-a.

DZS u saopćenju o indeksu potrošačkih cijena iznosi i podatke o inflaciji mjereno harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije. Po tim podacima, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u januaru su u odnosu na decembar 2023. u prosjeku bile niže za 0,3 posto, dok su u odnosu na januar 2023. godine porasle za 4,8 posto.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije