Popisivači u Crnoj Gori za popis stanovništva koristili 'piši-briši' olovke

6
Hina
Popisivači u Crnoj Gori za popis stanovništva koristili 'piši-briši' olovke
Foto: Anadolija / Izbori u Crnoj Gori

Crnogorska popisna komisija utvrdila je da je 16 popisivača koji rade na popisu stanovništva na području Podgorice koristilo tzv. 'piši-briši' olovke pa je jednoglasno odlučeno da se svih šesnaestoro popisivača i jedan instruktor isključe iz popisne kampanje, objavili su u četvrtak, 14. decembra, crnogorski mediji.

Iz crnogorske agencije za statistiku Monstat priopćeno je da su crnogorska policija i tužiteljstvo već pokrenuli kaznene postupke protiv popisivača koji su prepravljali podatke na popisnim listićima.

Prema saznanjima portala Pobjeda, instruktori Monstata su prije tri dana, tokom redovne kontrole, utvrdili korištenje tzv 'piši-briši' olovke. Riječ je o olovci čiji se trag, kada se izloži blagom izvoru toplote izgubi, što omogućava popisivaču da kasnije upiše podatke koje želi.

Brza reakcija spasila život: GSS Cazin iz nabujale Une spasio ribolovca

Brza reakcija spasila život: GSS Cazin iz nabujale Une spasio ribolovca

Popis u Crnoj Gori počeo je 3. decembra i trebalo bi trajati 15 dana, ali u slučaju da se ne popiše cjelokupno stanovništvo može se i produžiti.

Popis je od početka decembra do danas tekao bez većih nepravilnosti i tenzija.

Počeo popis stanovništva u Crnoj Gori

Počeo popis stanovništva u Crnoj Gori

Popis crnogorskog stanovništva odgađan je nekoliko puta. Prošle godine odgođen je zbog, kako je navedeno, tehničkih problema, a novi termin bio je 1. novembra ove godine, ali i tada je odgođen zbog prijetnji procrnogorske opozicije da će ga bojkotirati tvrdeći da ne postoje uvjeti za njegovo održavanje i kvalitetnu kontrolu unesenih podataka.

Tome je prethodila agresivna popisna kampanja kojoj se pridružila i Srpska pravoslavna crkva, a cilj joj je bio da se što više građana Crne Gore izjasne kao Srbi, te da govore srpskim jezikom.

Nova crnogorska vlada premijera Milojka Spajića zbog toga je na prvoj sjednici nakon izbora popis odgodila za početak decembra, a tokom novembra s opozicijom su dogovoreni uslovi koje je neophodno ispuniti za njegovo održavanje, pa su popisnim komisijama dodani članovi iz opozicije, načinjen je softver za kontrolu podataka, te je zabranjeno sudjelovanje političkih stranaka u popisnoj kampanji.

Bečki list Standard: 'Srpski svijet' u Crnoj Gori

Bečki list Standard: 'Srpski svijet' u Crnoj Gori

Prema popisu iz 2011., pet godina od obnove crnogorske nezavisnosti, oko 45 posto stanovništva izjasnilo se da su Crnogorci, a Srba je bilo 29 posto.

Međutim, kada je u pitanju jezik, situacija je drugačija. Gotovo 43 posto stanovnika Crne Gore izjasnilo se da govori srpskim jezikom, a 37 posto da govori crnogorskim.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (6)

/ Povezano

/ Najnovije