Policajcima koji su tukli migrante prijeti do 10 godina robije

Radiosarajevo.ba
Policajcima koji su tukli migrante prijeti do 10 godina robije
FOTO: Screenshot / Snimci su zgrozili javnost

Tokom prošle sedmice u javnost su dospjeli šokantni snimci sa hrvatske granice na kojem se mogu vidjeti policajci koji krvnički biju imigrante i šalju ih nazad u BiH.

Županijsko državno odvjetništvo u Karlovcu povodom saznanja o snimci koja je objavljena u emisiji RTL „Potraga“ zatražio je provođenje zbog naznaka sumnje na krivično djelo iz članka 104. Kaznenog zakona, odgovorila je na upit "Jutarnjeg lista", Vera Magdić-Bižanović, županijska državna pravnica u Karlovcu.

Riječ je o krivičnom djelu mučenja i drugog okrutnog, neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja.

Kylian Mbappe zapalio internet objavom na društvenim mrežama: "Neću produžiti ugovor s PSG-om..."

Kylian Mbappe zapalio internet objavom na društvenim mrežama: "Neću produžiti ugovor s PSG-om..."

U tom članku zakona piše da "Službena osoba ili osoba koja na poticaj ili s izričitim ili prešutnim pristankom službene osobe ili druge osobe koja djeluje u svojstvu službene osobe prouzroči drugom tešku tjelesnu ili duševnu bol ili patnju da bi od njega ili druge osobe dobila obavijest ili priznanje, ili da bi ga kaznila za djelo što ga je počinio ili je osumnjičen da ga je počinio on ili neka druga osoba, ili da bi se on ili druga osoba zastrašila ili da bi se na njega ili drugu osobu izvršio pritisak, ili zbog bilo kojeg razloga utemeljenog na bilo kojem obliku diskriminacije, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina".

Dakle, ukoliko bi im se dokazala krivica interventni policajci mogli bi biti kažnjeni sa bezuvjetnom zatvorskom kaznom od jedne do deset godina, ali u tom članku piše da bi za takvo postupanje morali imati poticaj, odnosno ili izričit ili prešutni prestanak službene ili neke druge osobe koja u svemu tome sudjeluje. Iz odgovora tužiteljstva ne može se zaključiti imaju li i konkretna saznanja da je policajcima netko dao zapovijed da tako postupaju.

Ono što bi moglo biti ključno u istrazi je ustanoviti jesu li obzirom da je nedvojbeno da su primjenjivali silu, o tome sastavili izvještaj na što su obavezni i po zakonu i po pravilima službe. Policajci, čak i ako primjenjuju silu prema nepoznatim osobama to moraju napisati u izvještaju nakon što im završi smjena.

Kad je riječ o disciplinskoj odgovornosti, moglo bi se raditi o nesavjesnom obavljanju posla, prekomjernoj i nesrazmjernoj upotrebi sile i ponižavanju dostojanstva osobe prema kojoj se postupa. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije