"Otkud u Covid bolnici knjige u kojima se negira genocid u Srebrenici?"

4
Radiosarajevo.ba
"Otkud u Covid bolnici knjige u kojima se negira genocid u Srebrenici?"
Foto: EPA-EFE / Potočari

Više organizacija za zaštitu ljudskih prava zatražilo je od Ministarstva zdravlja i Ministarstva odbrane Srbije da utvrde ko je omogućio dopremanje velikog broja primjeraka publikacije “Srebrenica - službena laž jedne epohe” u privremenu Covid bolnicu u beogradskoj Štark areni.

„Takođe, zahtijevamo da se ova publikacija neodložno povuče iz pomenute Covid bolnice, kao i svih drugih javnih/državnih mjesta na kojima je izložena“, navodi se u saopštenju ovih organizacija.

Kako se dodaje, nedjeljnik Vreme je objavio da su pacijentima oboljelim od Covida-19 u Areni dostupne tri publikacije “Pečata”, među kojima i “Srebrenica – službena laž jedne epohe”.

U publikaciji piše da je brojka od 8.000 žrtva “napabirčena” uz osporavanje dokaza, iskaza svjedoka i forenzičkih nalaza Međunarodnog krivčnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (MKTJ).

Država Srbija je prva i do sada jedina država na svijetu koja je presudom Međunarodnog suda pravde proglašena odgovornom za kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida zato što su njeni državni organi imali informacije, ali ništa nisu učinili da spriječe genocid u Srebrenici, navode organizacije za ljudska prava.

Presudama pred MKTJ dokazana je individualna krivična odgovornost velikog broja pripadnika srpskih oružanih formacija i političkih institucija koje su djelovale u cilju ostvarenja “Velike Srbije”, a genocid u Srebrenici bio je dio tog projekta, dodaje se, piše N1 Srbija.

"Ako državne institucije Srbije ćute na propagandu čiji je cilj poricanje genocida u Srebrenici, to će biti znak više da su i danas na strani politike režima Slobodana Miloševića", poručile su NVO.

Saopštenje potpisuju Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR Srbija), Beogradski centar za ljudska prava, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Centar za praktičnu politiku, Centar za primenjenu istoriju (CPI), Žene u crnom, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda, Vojvođanski građanski centar, Građanska akcija Pančevo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije