Od Nove godine veće plate radnicima u Sloveniji: Evo koliko će iznositi
Vladini i sindikalni pregovarači u Sloveniji, koji su sudjelovali u pregovorima za sektore u istraživanju, obrazovanju i kulturi, parafirali su anekse kolektivnih ugovora.
Parafirali su i kolektivne ugovore za zdravstvo i socijalnu zaštitu.
Anekse kolektivnih ugovora za djelatnosti u kulturi, za naučnu djelatnost i za djelatnost odgoja i obrazovanja, te sporazum o tome parafirali su zamjenik voditelja Vladine pregovaračke grupe Matevž Lakota i Branimir Štrukelj u ime reprezentativnih sindikata u znanstveno-istraživačkoj djelatnosti, obrazovanju i kulturi.
'Niti jedna više': Protest protiv femicida i nasilja - u godinu dana u BiH ubijeno 13 žena
Ujedno je Ministarstvo kulture prenijelo izjavu državnog sekretara Marka Rusjana koji je izrazio zadovoljstvo što zajednički rad na pregovorima, ali i brojnim sastancima nije bio uzaludan.
Uvjeren je da će u petak i ministrica kulture Asta Vrečko i čelnici sindikata u kulturi potpisati usklađenu izmjenu kolektivnog ugovora.
Slovenija traži radnu snagu u BiH: Godišnje izdaju 15.000 radnih dozvola
Kako je također naveo Rusjan, značajno će porasti plate svih zaposlenih u javnom sektoru. Također, niko neće imati osnovnu platu ispod minimalne plaće, a najniže plaćeni razred će konačno dobiti povećanje plaće, naglasio je. Pritom je, prema njegovim riječima, važno da su radnicima u kulturi osigurali dostojne platu koje su potpuno usporedive s platama u drugim djelatnostima.
"Ovo je ujedno i priznanje da su kultura i umjetnost ključne za razvoj društva i da djelatnici u kulturi obavljaju jednako odgovoran i važan posao kao i djelatnici u obrazovanju, zdravstvu, državnoj upravi i svim drugim sektorima", stoji u saopćenju Ministarstva kulture.
U platnom razredu zdravstva i socijalne socijalne zaštite sklopljena su četiri kolektivna ugovora.
Među njima su Kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i socijalne zaštite, Kolektivni ugovor za ljekare i stomatologe, Kolektivni ugovor za djelatnost obvezne socijalne zaštite i Kolektivni ugovor za zaposlenike u sestrinstvu.
Sa sindikalne strane kolektivne ugovore parafirala je Irena Ilešič Čujovič, predsjednica Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Slovenije. U utorak je od Granskog sindikata dobio mandat za potpisivanje kolektivnih ugovora za djelatnosti za koje je sindikat reprezentativan.
Ilešič Čujovič će potpisati kolektivne ugovore pod uvjetom da se do petka ne mijenjaju konačni dokumenti u ostalim razredima plata.
Zabrinjavajuće brojke: Evo koliko je radnika iz BiH otišlo u Sloveniju i Njemačku ove godine
"Naša očekivanja su da ćemo na poziv za potpisivanje u petak dobiti sve dokumente koji će biti potpisani istovremeno u cijelom javnom sektoru, a ne samo za naš razred", pojasnila je.
Na pitanje kako komentira ono što je dogovoreno, odgovorila je da svaki završetak pregovora ostavlja gorak okus.
"Sigurno da nismo u potpunosti uspjeli u svojim zahtjevima i ostaju otvoreni neki nesrazmjeri između pojedinih poslova", rekla je.
U pregovorima se također nisu dotakli neplaćenih mjera koje bi značile veću motivaciju za one koji ostaju u javnom sektoru, odnosno veću mogućnost privlačenja novih zaposlenika u njega. Prema njenim riječima, većina sindikata u sektoru zdravstva i socijalne zaštite ipak je ocijenila da parafirani dokumenti predstavljaju ono o čemu se u ovom trenutku može pregovarati.
"A onda nastavljamo iduće godine", najavila je.
U ponedjeljak su parafirani kolektivni ugovori u okviru sektora za plaće državnih službenika u javnim agencijama, fondovima i zavodima. Danas su parafirani i u sektoru zdravstva i socijalne zaštite te stupu istraživačke djelatnosti, obrazovanja i kulture.
Sindikati drugih sektora, koji među ostalima predstavljaju vojnike, policajce, komunalne redare, radnike u pravosuđu i državnoj upravi te profesionalne vatrogasce, odlučili su ne parafirati dokumente.
Od Vlade traže bolje vrednovanje njihova rada, stoji u kolektivnom ugovoru. Ministarstvo uprave odbacilo je tvrdnje sindikata. Kako su naveli, temeljem prijedloga Vlade zaposlenicima u državnoj upravi plate će se povećati u prosjeku za 529 eura (1.034 KM) bruto, od čega policajcima za 557 eura (1.089 KM), vojnicima za 556 eura (1.087 KM), diplomatima za 662 eura (1.294 KM), inspektorima, pravosudnoj policiji časnika, komunalnog redarstva i lučkog nadzornika i to za 627 eura (1.226 KM) bruto.
Od 2025. godine novi zakon: Više novca za neke poslove u Njemačkoj, pogledajte nove satnice
Kako također navodi ministarstvo, s obzirom na navedeno, nije sasvim jasno zašto sindikati drugih sektora ne bi potpisali kolektivni ugovor.
Predsjednik Policijskog sindikata Slovenije i jedan od dvojice čelnika sindikalne strane u pregovorima Rok Cvetko izjavio je u utorak da će sve aspekte i posljedice jedne ili druge odluke predstaviti na svojim sindikalnim tijelima. No, boji se da, ako ne bude adekvatnog pomaka od strane vlade, nema druge opcije osim sukoba.
Prema obrazloženju Vlade, reforma bi mogla stupiti na snagu 1. januara 2025. godine, čak i ako ne budu potpisani svi kolektivni ugovori djelatnosti. No, trebaju biti potpisani kolektivni ugovori djelatnosti i zanimanja za najmanje četiri platna razreda. U tom slučaju, čak i u djelatnostima za koje ne bi bio potpisan kolektivni ugovor, uvela bi se nova platna ljestvica s prevođenjem iz sadašnjih platnih razreda u nove, ali ne i više platne razrede, kakvi su sada u prijedlozima sporazuma.
Ključni čin, potpisivanje kolektivnih ugovora i sporazuma, očekuje se u petak, dan prije nego što bi Vlada trebala odlučiti o potpisivanju dokumenata. Sindikati uključeni u sektor zdravstva i socijalne zaštite očekuju od Vlade da im prije potpisivanja dostavi najnovije verzije svih završnih dokumenata, pa i za preostale sektore.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.