Kurti prihvatio francusko-njemački prijedlog, evo šta to znači za odnose Kosova i Srbije

4
Radiosarajevo.ba
Kurti prihvatio francusko-njemački prijedlog, evo šta to znači za odnose Kosova i Srbije
Foto: EPA - EFE / Albin Kurti

Premijer Kosova Albin Kurti rekao je u ponedjeljak u Skupštini da je prihvatio francusko-njemački prijedlog jer bi u suprotnom Kosovo ušlo u konfrontaciju sa saveznicima.

Kurti je, tokom današnje sjednice Skupštine na kojoj se raspravlja o dijalogu Kosova i Srbije, rekao da je prihvatio francusko-njemački prijedlog, nakon što su međunarodni izaslanici jasno stavili do znanja da je ovaj prijedlog, kako je prenio, veoma blizak principu "uzmi ili ostavi".

"Međunarodni izaslanici koji su pratili Miroslava Lajčaka, odnosno američki, njemački, francuski i italijanski, 20. januara dali su mi neke smjernice na ovom poslednjem sastanku. Jasno su mi stavili do znanja da je glavni prijedlog ovoga puta blizak formatu “uzmi ili ostavi” i da se neće moći otvarati ili pregovarati o njemu.

Lijepe vijesti iz GRAS-a: Tramvaj od Ilidže do Baščaršije ponovo u funkciji

Lijepe vijesti iz GRAS-a: Tramvaj od Ilidže do Baščaršije ponovo u funkciji

Kurti optužio Srbiju: "Oštetili su Kosovo za stotine miliona eura"

Kurti optužio Srbiju: "Oštetili su Kosovo za stotine miliona eura"

Njihov stav je bio da je čitav diplomatski i politički aparat zemalja iz kojih dolaze stavljen u podršku članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama i ne mogu očekivati ​​'ne’ od Kosova jer bismo ušli na put konfrontacije sa njima", rekao je Kurti.

Dodao je da je jasno stavio do znanja Josepu Borellu i Aleksandru Vučiću da Kosovo ne prihvata dijalog bez konačnog sporazuma uz međusobno priznanje.

Kurti je rekao da se glavni plan ne odnosi na zajednicu srpskih opština i na postojeće briselske sporazume, jer se ZSO može razmatrati ako se ispuni šest tačaka koje je ranije iznio.

"Nakon Lajčakove posjete 6. februara, nakon što sam razjasnio neke elemente, potvrdio sam mu da je predlog EU dobra osnova i solidna platforma za dalje. Prihvatanje glavnog dokumenta ne dovodi u pitanje pregovore o planu implementacije.

Na osnovu toga, ističem, prvo, prihvatanje glavnog prijedloga predstavlja ozbiljan napredak u međunarodnim odnosima sa Srbijom, jer predviđa da dvije države koje jedna drugoj priznaju de fakto državnost, a prihvatanje glavnog plana nema veze sa ZSO, s obzirom da se u cjelini odnosi na sporazume Brisela, ZSO se može razmatrati ako se ispuni šest tačaka koje sam iznio", nastavio je Kurti, piše Kosovo online.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije