KFOR iznio detalje otmice kosovskih policajaca i teško optužio Srbiju
NATO operacija KFOR objavila je izvještaje o otetim policajcima na Kosovu.
Kako su naveli, tri pripadnika kosovske granične policije oteta su 14. juna u općini Leposavić.
Granična patrola obavljala je redovne poslove suzbijanja krijumčarenja sporednim prometnicama, a oko podneva dok je predsjednik Kosova Albin Kurti, prvi put govorio u Europskom parlamentu, policija je dobila prijavu o prisustvu naoružanih maskiranih muškaraca.
Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje
Po dolasku pojačanja, tri pripadnika graničenje patrole već je otela antiteroristička jedinica Srbije, navodi se u izvještaju te dodaju kako pomnije ispitivanje od strane kosovske policije nepogrešivo utvrđuje da se otmica dogodila na teritoriju Kosova.
Kako kažu, srpske vlasti stvorile su narativ da su kosovske specijalne jedinice počinile invaziju na teritorij Srbije, kao i teroristički napad, što KFOR u izvještaju demantira.
Istaknuli su kako su kosovski policajci imali propisno oružje za graničnu policiju te obavljali predviđene dužnosti. Također, istaknuli su kako su oteti policajci u prosjeku blizu 60 godine života te da je vrlo teško da su oni profil osoba koji bi se izabrao za specijalnu operaciju na neprijateljskom teritoriju.
Ističu kako se izbor vremena otmice podudara s teorijom odmazde od strane Srbije zbog hapšenja trojice kriminalaca na Kosovu koji imaju duge kriminalne dosjee, a među ostalom počinili su i nasilje nad NATO pripadnicima 29. maja.
"Najnovije hapšenje koje je pokrenulo srbijansko osveta je uhićenje kriminalca Miluna Milenkovića-Lune, koji je jedan od vođa organiziranog kriminala i šverca", dodaju u izvještaju.
Kurti razgovarao sa Schmidtom: Bosna i Hercegovina treba snažno Sarajevo
KFOR osuđuje Srbiju za kršenje povelje UN-a ali i Kumanovskog sporazuma te dodaju da je Srbija ovim činom agresije prekršila Sporazum o putu prema normalizacija između Kosova i Srbije koju su strane dogovorile 27. februara 2023.
Podsjetimo, 9. juna 1999. na vojnom aerodromu nedaleko od trećeg po veličini makedonskog grada potpisan Kumanovski sporazum, koji je nakon 79 dana bombardiranja tadašnje SR Jugoslavije označio kraj NATO-vih zračnih akcija i uspostavu vlasti Ujedinjenih naroda u toj pokrajini.
Sporazum su potpisali general Vojske Jugoslavije Svetozar Marjanović, policijski general Obrad Stevanović i britanski general Mike Jackson. Njime su se, prema Jacksonovim riječima, stekli uvjeti za prekid bombardiranja, raspoređivanje međunarodnih mirovnih snaga i postupno povlačenje jugoslavenske vojske s Kosova.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.