Hrvatski toksikolog: Ljekari sporo reagirali nakon trovanja Praljka
Ističući da je brzina ključna u spašavanju života otrovanog pacijenta, posebno ako se ne zna o kojem se otrovu radi, Plavšić je naveo da je izgleda prošlo previše vremena od kada je Praljak popio otrov do njegovog odlaska u bolnicu, pa je za intervenciju bilo prekasno.
Plavšić napominje da je i za najjači otrov koji se popije potrebno neko vrijeme da uđe u krv, odnosno da postane smrtonosan, a za to vrijeme doktori mogu pomoći.
Plavšićeve riječi o zakašnjeloj intervenciji potvrđuju podaci prema kojima je Praljak popio otrov u 11.30, a kola Hitne pomoći navodno su stigla u Haški sud tek oko 12:30, dakle sat kasnije.
Potom je stigao i tim za reanimaciju, a tek sat kasnije Hitna pomoć je navodno odvezla Praljka u bolnicu, prenosi Srna.
Prema njegovim riječima, kod trovanja je vrlo važno da pacijent što prije stigne u bolnicu.
Žalbeno vijeće potvrdilo je jučer presude šestorici optuženih za zločine protiv čovječnosti, u zločinačkom poduhvatu etničkog čišćenja bosanskih muslimana.
U saopćenju se navodi da je optuženima tokom rata u BiH bio zajednički cilj preuzimanje kontrole nad teritorijama u BiH, kao i protjerivanje na desetine hiljada bosanskih muslimana, kako bi pripremili teren za ujedinjenje Hrvata na teritoriji BiH.
Bivši funkcioneri tzv. Herceg-Bosne Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić osuđeni su na kazne zatvora u trajanju od 10 do 25 godina.
Praljak, koji je osuđen na 20 godina, nakon izricanja presude izjavio je da ne prihvata odluku Žalbenog vijeća, da bi zatim ispio otrov u sudnici.
Ubrzo nakon incidenta u sudnici, Praljak je preminuo u bolnici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.