Haos u Beogradu: Automobilom naletjeli na demonstrante, Vučić najavio vanredno obraćanje
/ Komentari (2)
Povratak na članakNAPOMENA: Komentari su isključivo lični stavovi autora. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i pisanja komentara koji podstiču na mržnju. Strogo zabranjen bilo kakav govor mržnje na portalu radiosarajevo.ba, zbog kojeg možete biti krivično procesuirani. Radiosarajevo.ba ima pravo i obavezu da na zahtjev zvaničnih organa dostavi podatke o korisniku čiji komentari sadrže govor mržnje, kao i da korisniku trajno blokira pristup. Obaviještavamo vas da svaki čitatelj dobrovoljno pristupa čitanju i kreiranju komentara i prihvata mogućnost da neki komentari mogu sadržavati narativ koji je u suprotnosti sa vjerskim, nacionalnim, moralnim i drugim načelima. Radiosarajevo.ba ima pravo da obriše sporne ili prijavljene komentare bez najave i objašnjenja. Radiosarajevo.ba koristi automatski sistem prepoznavanja i uklanjanja govora mržnje i drugih neprimjerenih sadržaja u komentarima.
Pobijte se, odavno niste. Sta kazu ovi iz RS? Jesu li uz narod jer se identifikuju s tim narodom il su uz Vucica i identifikuju se sa sistemom? Pitam za jarana. Koliko ih je iz RS na skupu, jer je Majevica sljedeca u toj prici kod Ugljevika
"Ako se implementira projekt Jadar multinacionalne kompanije Rio Tinto, vrijedan 2,4 milijarde dolara, mogao bi pokriti 90% trenutnih potreba Europe za litijumom, a Rio Tinto učini jednim od vodećih svjetskih proizvođača tog minerala, ključne komponenta u baterijama za električna vozila i mobilne uređaje". Od ovoga navedenog nista nije tacno. Projicirana vrijednost je na osnovu cijene litijuma od 1700 USD po metrickoj toni. Cijena danas je 960 USD, i ocekuje se da padne na 800 i zadrzi se na tom nivou. U Australiji svi rudnici smanjuju obim proizvodnje i otpustaju radnike zbog smanjene potraznje. 2,4 milijarde (a u stvari je vrijednost dva puta manja) je smijesna cifra u odnosu na vrijednost sirovina poput vode i procjenu stvarne stete za okolis. Zatim, litijumske baterije NISU buducnost jer nikada nece biti moguc transport roba i masovni transport ljudi na litijumske baterije. Dalje, kompletna steta po okolis, vode i obradivo zemljiste, kolicina energije i vode potrebne da se litijum iskopava, prepradjuje, baterije proizvode i zatim recikliraju, opcenito cini te baterije stetnim po okolis i NISU zeleno rjesenje (za razliku od, recimo, sodijumskih baterija). I jos jednom sto se tice Srbije, vrijednost projekta je u stvari oko 1,3 milijarde na 5 godina, a mineralna renta koju bi Srbija dobijala godisnje je 3% od profita (dakle ispod 20 miliona Eura). Smijesno. Ipak bi za sviju, za gradjane, demokratiju i okolis na Balkanu bilo bolje da se Njemci drugacije snadju.