Epidemiološka situacija u Srbiji se pogoršava
Epidemiološka situacija u Srbiji pogoršana je zbog kombinacije neprovođenja epidemioloških mjera i prisustva novih varijanti koronavirusa u zemlji, ocijenio je u četvrtak šef ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Beogradu.
U Srbiji je u protekla 24 sata umrlo 17 oboljelih od COVID-a, a među 15.769 testiranih uzoraka potvrđeno je još 3866 novih slučajeva zaraze, što je neznatan pad u usporedbi s jučerašnjih 4056, te 4157 dan ranije, dok je na bolničkom liječenju i dalje više od 4000 pacijenata.
Rekorder po broju novozaraženih je i dalje Beograd s današnjih 1218 pozitivnih na koronavirus. Izvješća o dramatičnom porastu novooboljelih stižu i iz Niša, dok je još najmanje pet gradova u crvenoj zoni, bilježeći dnevne poraste s više od 100 zaraženih.
Direktor Ureda WHO-a u Srbiji Marijan Ivanuša ocijenio je u četvrtak da korona brojevi brzo mogu narasti na 8000 i dodatno ugroziti zdravstveni sustav.
On je za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekao kako je sada teško ocijeniti i prerano je govoriti o tome koliki postotak populacije treba biti vakcinisan da bi se dosegnuo kolektivni imunitet, "naročito imajući u vidu pojavu varijante virusa koja se lakše prenosi".
"Ako se virus lakše prenosi, onda treba biti više vakcinisanih", ukazao je Ivanuša.
On je rekao da će posredstvom COVAX programa prve vakcine u Srbiju "u najboljem slučaju" doći tokom marta, ocijenivši kako su srbijanske vlasti "učinile sve kako bi to bilo ostvareno".
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je za RTS da je u četvrtak premašen broj od milion vakcinisanih i da se Srbija približava broju od 1,6 milion ukupno datih doza vakcina.
Brnabić je istaknula da je vakcinisano 95 posto prijavljenih iz prioritetnih skupina i pozvala građane svih starosnih dobi da se prijave za vakcinisanje.
"Očekujemo sutra još 500.000 doza Sinopharmova cjepiva, a u ponedjeljak novi kontingent tvrtke Pfizer-BiontNTech", rekla je Brnabić, najavljujući i dodatnu isporuku ruskog Sputnjika V.
"Vakcnisa će biti dovoljno, ovo je pravi način da se izborimo protiv koronavirusa", ocijenila je Brnabić.
Ona je upozorila na porast oboljelih nakon prve doze vakcina, ustvrdivši kako je to posljedica opuštanja i ignoriranja mjera, pozivajući da se epidemiološka disciplina poštuje, i nakon prvog vakcinisanja i najmanje "dvadesetak dana nakon druge doze"
Prema današnjim podacima, na COVID odjelima srbijanskih bolnica je 4109 pacijenata, a na respiratorima su 173 oboljela u odnosu na 161 u srijedu.
Od početka epidemije u Srbiji je registrirano 474.807 zaraženih, od kojih je 4508 umrlo.
Srbija je dosad testirala 3.002.480 uzoraka na koronavirus.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.