'Crveni nosovi' liječe smijehom

Anadolija
'Crveni nosovi' liječe smijehom
Udruga „Crveni nosovi“ iz Zagreba broji 19 klaunova koji razveseljavaju djecu na onkološkim odjelima, ali i starije osobe. Kako bi bili što prisutniji, počeli su s djecom komunicirati preko Skypea.

Kažu da je smijeh lijek i da životna radost liječi sve.

Klaun Primarius Dibidus dolazi u ured „Crvenih nosova“ i svlači svoje civilno odijelo ispod kojeg ostaju crni brčići, mašnica na čelu, kapa i naravno – okrugli, crveni nos.

Iz klaunovske torbe vadi svoje „doktorske rekvizite“, tu su neki neobični dječji crteži, pucaljka iz Litve, čarobna kugla, trubice i šuškalice. Metar mu služi kao toplomjer koji mjeri temperaturu do 150, a tu je i puna vreća crvenih nosova koji se dijele djeci za snižavanje visoke temperature.

Primarius Dibidus potom sjeda za uredski laptop na kojem mu je otvoren video poziv putem Skype-a, a na drugoj strani su djeca sa onkoloških odjela dviju zagrebačkih bolnica.

Šale, zagonetke, veseli crteži i vedar duh rekviziti su kojima Primarius Dibidus okupira djecu putem računala na dvadesetak minuta, da zaborave na bolničke brige dok su njihovi vršnjaci na moru i ljetnim praznicima.

Primarius Dibidus inače je Tomislav Ćurković i Crveni nos je već tri i pol godine, dok s djecom radi već 15 godina.

Crveni nosovi – klaunovi doktori su udruga koja slavi šestu godinu svog postojanja u Hrvatskoj, a dio su šire međunarodne organizacije koja je osnovana u Beču i već 20 godina postoji u 10 država svijeta. Glavna misija im je smijehom i životnom radošću pomoći bolesnima i nemoćnima. 

Crveni nosovi broje 19 klaunova koji redovito posjećuju djecu u bolnicama, starije i nemoćne u staračkim domovima, a nasmijavali su najmlađe i najstarije u vrijeme izbjegličke krize u Hrvatskoj, kao i za vrijeme poplava, kada su mnogi ostali bez domova. Klaunovi doktori nekad odu i do susjedne BiH kako bi širili smijeh preko granica.

Klaunovi su umjetnici koji su posebno obrazovani za veseli pristup osobama koje su bolesne i kojima treba smijeha, kaže Ivana Štulić koja radi u organizaciji udruge. Klaunovi poznaju međunarodni kurikulum koji, osim vještine zabave, uključuje i znanja iz psihologije i sociologije te medicine.

Projekt „Smijeh je lijek, Skype sa klaunom“ je pokrenut po uzoru na projekt čeških kolega i primarno je usmjeren prema dječjim onkologijama. Pokrenut je u veljači ove godine sa djecom koja se nalaze na liječenju u Klinici za tumore u Zagrebu, a pridružila su im se djeca sa KBC-a Zagreb. Cilj je uključiti sve odjele onkologije u zemlji.

U Hrvatskoj postoji pet bolnica sa dječjim onkološkim odjelima na kojima djeca često znaju boraviti jaku dugo, kaže organizatorica Štulić, pa ime je potrebno pristupiti i olakšati duge bolničke dane. Skype je nova tehnologija, ali djeci je sasvim normalno da klaunovi budu prisutni na virtualni način. To je pravi personalizirani crtić, poručila su djeca Crvenim nosovima.

Klaunovi obilaze ukupno 10 hrvatskih bolnica i u tri doma za starije i nemoćne.

„Potrebni su im smijeh, igra i vedrina da bi se ponovno osjećali kao djeca“, rekao je za Anadolu Agency (AA) Štulić.

Klaunovi inače dvaput tjedno u paru odlaze na ove odjele tako da ih djeca već poznaju, a i oni njih. Vole ih i doktori, medicinske sestre i roditelji, jer osmijeh je najbolji lijek za svaku bolest, slažu se svi.

Crveni nosovi se financiraju iz donacija i cilj im je biti što prisutniji po bolnicama. Dogodine planiraju osnovati

„Karavan Orkestra“, putujući karavan koji će obilaziti djecu sa teškoćama u razvoju. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije