Božinović: Hrvatska po svemu sudeći nije bila krajnji cilj letjelice
Hrvatski ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade Davor Božinović rekao je u petak navečer, uoči sastanka u Vladi, kako se istraga o padu bespilotne letjelice nastavlja ujutro, te da Hrvatska "po svemu sudeći nije bila krajnji cilj te letjelice".
Hrvatski premijer Andrej Plenković sazvao je večeras sastanak s najužim saradnicima u Vladi kako bi utvrdili daljnje poteze koje će poduzeti nakon što je bespilotna letjelica koja je noćas ušla u hrvatski zračni prostor i pala na Jarunu, navodi Hina.
Uviđaj koji policija provodi zajedno s vojnom policijom, nastavit će se u užoj zoni mjesta događaja, gdje će se probati izvaditi dio letjelice koji je ostao ukopan u zemlju, pojasnio je Božinović, dodavši da, po svemu sudeći, Hrvatska nije bila krajnji cilj te letjelice.
Preminula djevojka (17) koja je bila teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći kod Lašve
Zračni prostor
"Što se sve događalo, pogotovo kad govorimo o zračnom prostoru zemalja kroz koji je ona prošla prije Hrvatske, a tu se radi o zračnom prostoru NATO-a, komunicira se intenzivno i na razini NATO-a i bilateralno", kazao je ministar.
Plenković je u petak poslao pismo čelnicima država članica EU-a, čelnicima evropskih institucija i glavnom sekretaru NATO-a u kojem ih je izvijestio o padu bespilotne letjelice i zatražio tješnju saradnju između EU-a i NATO-a kako se takvi incidenti ne bi ponavljali.
U pismu su navodi da je besposadna letjelica pala blizu središta Zagreba, u parku pokraj studentskog doma, u kojem je smješteno 4,5 hiljade studenata, da je udar letjelice napravio veliki krater, oštetio nekoliko automobila, ali da na sreću nije bilo žrtava.
U dosadašnjoj istrazi ustanovljeno je da se radi vojnom izviđačkom dronu srednjeg dometa s operativnim doletom od hiljadu kilometara TU-141 Strizh, koji je proizveden u bivšem Sovjetskom Savezu.
Ozbiljan incident
“Kako bismo se učinkovito nosili s ovakvim situacijama, bitno je nastaviti dalje jačati naše mehanizme za razmjenu informacija i za brze koordinirane odgovore. Stoga vas pozivam da podijelite s nama sve informacije koje biste mogli imati o ovom incidentu. U kontekstu ruske agresije na Ukrajinu i rata koje se tamo vodi, ovaj ozbiljan incident zahtijeva tješnju saradnju između članica EU-a i saveznika u NATO-u”, poručio je hrvatski premijer u svom pismu.
“Letjelica koja je pala bila je izviđački dron, ali sutra bi to mogao biti i naoružani, stoga je ključno da uspostavimo mehanizme za detekciju i odbranu koji će spriječiti da takve letjelice prijete našim gradovima, a da ne budu otkriveni i neutralizirani", kaže se u pismu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.