Smanjite onečišćenje zraka - Najveća online kampanja za promjene poziva na potpisivanja peticije
"Mi trebamo Vašu pomoć! Potpišite peticiju i pomozite nam da kreiramo pritisak na korumpiranu vladu i ArcelorMittal! Oni moraju napraviti izmjene u Ugovoru u dijelu koji reguliše poslovanje ArcelorMittala u Zenici i uključiti klauzulu o zaštiti okoliša. Time može vršiti pritisak da se instaliraju filteri za zaštitu okoliša na postrojenju i da uživamo svoje ljudsko pravo na zdrav zrak", objavila je stranica Avaaz.org -najveća i najučinkovitija svjetska online kampanja za promjene.
ArcelorMittal je svjetski lider u proizvodnji integrisanog čelika i rudarstva. Na njihovoj web stranici možete pronaći izjave o društvenoj odgovornosti kompanija, održivim praksama i zaštiti okoliša.
U Zenici, gradu u Bosni i Hercegovini, ne poštuju niti jedan zakon o okolišu. Zajedno sa lokalnom upravom, koja se još uvijek nije oglasila o ovom problemu, stvorili su situaciju opasnu po živote svih građana Zenice, piše Avaaz.org.
Kao i obično, od novembra do februara, toksični oblak se formira nad gradom koji hvata sve supstance koje se podižu iz dimnjaka ovog čeličnog postrojenja, drugih industrija i kuća. Zbog bizarnih historijskih činjenica, ovaj grad i ovo čelično postrojenje dijele ovu gradsku dolinu već godinama, tako da je industrija locirana u samom gradu. Šta ovo znači?
Prihvatljiva koncentracija sumpor dioksida u zraku je 350 mikrograma, a zenički zrak sadrži 1400 mikrograma po kubnom metru, daleko iznad dozvoljene koncentracije.
Kada je Mittal kupio industriju i nedugo nakon toga postao većinski vlasnik, obećao je uložiti 80 miliona dolara. Vlasnik Lakshmi Nives Mittal je jedan od najbogatijih ljudi na svijetu i ovo mu se činilo sasvim isplativo.
Ugovor o prijenosu vlasništva nije uključivao nikakvu obavezu o ulaganju za zaštitu okoliša. Štaviše, novom vlasniku je dopušteno da čak pokrene stara postrojenja. Obećanje o izgradnji filtera i smanjenju zagađenja nikada nije ispunjeno. Ovo nosi posljedice za sve stanovnike Zenice, a najveći efekat ima na djecu jer je povećan rizik od obolijevanja od raka. U industrijskom dijelu grada, broj tumora se alarmantno povećao u zadnjih 10 godina. Zagađenje dolazi do nivoa koji je nepodnošljiv.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.