Sarajlije ubijane u redu za vodu: Obilježena 32. godišnjica masakra u Isevića sokaku
Uz predstavnike brojnih drugih institucija i udruženja, delegacija Kantona Sarajevo danas je položila cvijeće na mjesto masakra na spomen-obilježje u ulici Isevića sokak kod broja 23. a to mjesto je prije 32 godine sa agresorskih položaja ispaljena granata od koje je poginulo osmero, a lakše i teže ranjeno 19 osoba.
Ubijeni su: Ahmet Ahmetspahić, Jasmina Kajanija, Asim Lačević, Azra Lačević, Senad Lagumdžija, Bajro Pinjo, Aferdita Sadikaj i Jasna Šarić.
Obraćajući se prisutnima na obilježavanju godišnjice, ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo Darja Softić Kadenić poručila je da se danas sjećamo jednog od najmračnijih trenutaka u historiji opsade Sarajeva.
Tužilaštvo traži da Vasvija Vidović bude kažnjena zabranom obavljanja advokatske dužnosti
"Prije 32 godine, s položaja vojske RS na Borijama, ispaljena je granata koja je na ovom mjestu oduzela živote osmero naših sugrađana, dok je 19 njih ranjeno. Ti nevini ljudi stajali su u redu za vodu kao simboli svakodnevne borbe za opstanak u gradu pod opsadom. Obilježavanjem ovog tužnog dana ne odajemo samo počast žrtvama mi šaljemo poruku da nećemo zaboraviti. Ova mjesta sjećanja nisu samo podsjetnici na patnju već i opomene za budućnost. Ova opomena je jednostavna: da nikada ne dozvolimo da se ovakvi zločini ponove, ni ovdje, ni bilo gdje drugdje", poručila je ministrica Softić Kadenić.
Kako je podsjetila, Sarajevo je preživjelo najdužu opsadu modernog doba, opsadu koja nije pravila razliku među svojim žrtvama nije birala godine, spol, vjeru ili naciju.
Sjećanje na Sarajlije ubijene 1993. u Jukićevoj: 'Mjesto na kojem su prekinuti dječački snovi...'
"Više od 12.000 života je ugašeno, među njima 1.601 dijete. Ovi brojevi nas ne smiju zavarati jer svaki od njih predstavlja ime, lice, priču i neizmjernu tugu porodica. Pravda je naš dug prema žrtvama. Za zločine počinjene u Sarajevu međunarodni sudovi su osudili tek mali broj odgovornih - Stanislava Galića, Dragomira Miloševića i Ratka Mladića. Presude su važne, ali same po sebi nisu dovoljne. Pravda nije samo u kaznama pravda je i u priznavanju istine, u borbi protiv negiranja i u našoj nepokolebljivoj odlučnosti da učimo nove generacije o ovim događajima", naglasila je ministrica Softić Kadenić.
Kako je dodala, govoriti o pravdi, znači govoriti i o budućnosti. Potcrtala je da Bosna i Hercegovina mora biti izgrađena na idejama mira, zajedničkog života i međusobnog uvažavanja.
"Nema stabilne budućnosti bez istine. Poricanje ovakvih zločina ne negira samo prošlost ono sabotira budućnost. Zato moramo insistirati na istini, jer samo istinom gradimo povjerenje, a povjerenje je temelj svakog zajedničkog života", navela je ministrica Softić Kadenić.
Prisutnima je poručila da njihovo prisustvo šalje poruku da istrajavamo nad mržnjom, da biramo solidarnost i da odbacujemo zaborav. Kako je dodala, ova mjesta sjećanja su i mjesta nade - nade da će buduće generacije živjeti u Bosni i Hercegovini koja poštuje svoju prošlost, prihvata istinu i gradi zajednički život na temeljima pravde i pomirenja.
"Neka nas sjećanje na ove žrtve vodi ka boljoj i pravednijoj budućnosti", zaključila je ministrica Softić Kadenić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.