Obilježavanje 22. godišnjice reintegracije naselja Grbavica, Kovačići i Vraca
Delegaciju Općine Novo Sarajevo je predvodio općinski načelnik Nedžad Koldžo, zajedno sa predstavnicima savjeta mjesnih zajednica sa reintegrisanog područja i predstavnicima boračkih udruženja.
Cvijeće su položila i Fatihu proučila i djeca osnovnih škola "Grbavica I" i "Grbavica II".
Foto: Dženan Kriještorac / Radiosarajevo.ba
Koldžo je izjavio kako svake godine datumu reintegracije, 19. martu, pridaju dužno poštovanje uz želju da očuvaju sjećanje na te dane i mladima daju do znanja šta se dogodilo na Grbavici i zbog čega se ovaj dan obilježava.
"Trudimo se da se svake godine na jedan dostojanstven način sjetimo tog dana i svih onih žrtava koje su bile u vrijeme agresije i na prostoru Grbavice, odnosno ovog okupiranog područja i općenito u gradu, odnosno Kantonu Sarajevo", rekao je Koldžo.
Dodao je kako je obilježavanje datuma poput ovog određeni doprinos da se u sferi općeg zaborava bori protiv onoga što se ne smije zaboraviti, vodeći računa da to nije usmjereno ni prema kakvoj netrpeljivosti ili širenju mržnje.
Foto: Dženan Kriještorac / Radiosarajevo.ba
"Samo da se ovoj generaciji, koja je uglavnom rođena poslije tih dešavanja, znači 22 godine su prošle od tog dana, jednostavno stavi do znanja da je to nešto vrlo važno i da se treba učiti na tim nekakvim stvarima iz historije da se ta historija koju smo mi nažalost, koju pamtimo, proživjeli, nikad nikom ne ponovi", rekao je Koldžo.
Mujesira Duraj, ratna veteranka Armije BiH sa Zlatišta, ratne dane provela je na liniji u blizini Mosta Suade Dilberović i Olge Sučić.
"Kada smo dobili naredbu da ćemo ući na Grbavicu, to je bila velika radost, ali bilo je i malo straha i žalosti i svega. Međutim, kada smo krenuli ka Grbavici, imali smo jake emocije i veliku radost jer ulazimo na mjesto koje je bilo četiri godine okupirano", podsjetila je Duraj.
"Kada smo došli ispred mjesne zajednice Grbavica I, to je bila velika radost svih nas. Kada smo vidjeli ljude, stanovnike koji su bili tu, na očima se vidjela žalost i radost. Teško je govoriti danas o tim stvarima jer su emocije jake. Mene, kao ženu borca, to pogađa", pojasnila je Duraj.
Nekoliko mjeseci nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini i prekinuta skoro četverogodišnja opsada Sarajeva, 19. marta 1996. godine pripadnici sigurnosnih snaga Federacije BiH ušli su u naselja Grbavica, Kovačići i Vraca u Sarajevu. Ovim činom ta naselja su nakon skoro četverogodišnje okupacije od strane agresora, ponovo vraćena sastav sarajevske općine Centar.
Dan reintegracije sarajevskih naselja Grbavica, Kovačići i Vraca, 19. mart, ujedno je i Dan mjesnih zajednica Grbavica I, Grbavica II, Kovačići, Vraca i Gornji Kovačići.
Planirano je i polaganje cvijeća i odavanje počasti šehidima i poginulim borcima na Šehidskom mezarju Kovači, spomen-obilježju Gornji Kovačići i Grbavica, zatim u spomen-parku Vraca, te na spomen-obilježju logorašima na Grbavici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.