Ibrahim Hadžibajrić za Radiosarajevo.ba: Gradit ćemo podzemnu garažu prekoputa Vijećnice (FOTO)

Radiosarajevo.ba
Ibrahim Hadžibajrić za Radiosarajevo.ba: Gradit ćemo podzemnu garažu prekoputa Vijećnice (FOTO)
/ Ibrahim Hadžibajrić za Radiosarajevo.ba: Gradit ćemo podzemnu garažu prekoputa Vijećnice, FOTO: Radiosarajevo.ba

Ibrahim Hadžibajrić, načelnik je sarajevske Općine Stari Grad.

Povod za intervju s njim bila je činjenica da je prošlo više od polovine mandata kojeg je osvojio na prošlim lokalnim izborima u Bosni i Hercegovine, a Hadžibajrić je za naš portal otkrio da će (usprkos protivljenju) graditi podzemnu garažu s multifunkcionalnim trgom prekoputa Vijećnice, da su najveći problem Općine psi lutalice, te kako su za stipendije izdvojili 200 hiljada KM u prošloj godini.

Nedžad Koldžo za Radiosarajevo.ba: Prioritet nam je saradnja s građanima



Na pitanje da nam predstavi trenutno stanje u Općini, on je odgovorio:

„S početkom građevinske sezone, počela je i realizacija većih projekata u Starom Gradu, kao na primjer sanacija ulice Strošići, za koju njeni starosjedioci kažu da nije sanirana preko 50 godina. Završena je gradnja sportskog igrališta 'Mjedenica' koju finansira Fondacija Asmir Begović. Sve je spremno za početak rekonstrukcije Baščaršijskog trga koja je trebala početi u martu, ali smo zbog početka turističke sezone radove prolongirali za početak septembra. Prošlo je tek nešto više od pola mandata, ima još dosta stvari da se uradi.“ 

On dodaje da je u prvoj polovini njegovog mandata urađeno mnogo: Tokom protekle dvije godine, u razvoj infrastrukture, gradnju novih objekata, te zaštitu kulturno-historijskih objekata, uloženo je oko četiri miliona KM.                   

„Uglavnom sam zadovoljan trenutnom situacijom. Naravno, moglo se uvijek učiniti i više, ali neke stvari ne zavise samo od nas, nego i od drugih  institucija.“

„U cilju rješavanja nedostatka sportskih terena, sanirali smo brojna igrališta uz osnovne škole, te izgradili potpuno novo igralište Iza gaja, a rješavali smo i problem interno raseljenih gradnjom zgrade na Baruthani.  Kao rezultat uspješno uspostavljenih pobratimskih odnosa, turska Općina Selcukly-Konya sagradila je Balkanski mevlevijsko-istraživački centar na Kovačima vrijedan 1.250.000 KM. Prihvatili smo i pionirski poduhvat gradnje prve pasivne kuće u našoj zemlji (na Kovačima), promovirajući tako korištenje energije iz obnovljivih izvora.     

Kao prioritet u radu imali smo i rješavanje problema i nedostataka u svakodnevnom životu svojih građana, kao što su rekonstrukcije i sanacije ulica, potpornih zidova, stepeništa, gradnja kanalizacionih i vodovodnih mreža…“                                                                                     

Načelnik navodi da su riješili problem vodosnabdijevanja i kanalizacije za stotine mještana starogradskih naselja: za postavljanje nove kanalizacione i vodovodne mreže, kao i rekonstrukciju postojeće, uloženo je oko 286.000 KM, od čega je Općina uložila oko 151.000KM.                

„Tokom 2013. i 2014. godine sanirani su potporni zidovi, ukupno 18 za dvije godine, na više lokacija u Općini Stari Grad. Za ove projekte Općina je osigurala oko 350.000 KM. U tom periodu rekonstruirano je, asfaltirano i sanirano 30 ulica na području Starog Grada. Za ovaj projekt potrošeno je više od 1.400.000 KM i većina sredstava osigurana je budžetom Općine Stari Grad. Kada su u pitanju kulturno-historijski spomenici urađene su dvije faze konzervacije i restauracije Saburine kuće na Kovačima. Općina je ove radove finansirala s oko 147.000 KM, dok je za izradu projektne dokumentacije izdvojeno 23.000 KM. Preostalo je uređenje vanjskog dijela i avlije“, govori naš sagovornik.    

„Osim toga, završena je i druga faza konzervacije i restauracije dijela arheološkog lokaliteta Atmejdan. Ukupna vrijednost radova je oko 174.000 KM, od čega je oko 134.000 KM donirao prijateljski grad Bursa iz Republike Turske, 15.000 KM je osigurao Zavod, a ostatak finansira Općina.“

Pitamo ga i koji su to prioriteti kojima će se baviti u narednom dijelu mandata, na šta Hadžibajrić odgovara:

Prije svega moram se odužiti onim građanima koji su mi dali povjerenje već drugi mandat, a to ću uraditi upravo na ovaj način, da ove projekte koje sam prepoznao kao njihove potrebe, koje smo zajedno s mojim saradnicima i Općinskim vijećem uvrstili i u strategiju razvoja i u budžet, realiziramo kako bismo poboljšali kvalitet života građana.

Mi smo u ovoj godini najavili četiri velika, razvojna projekta i samo čekamo potpisivanje ugovora o odobravanju kreditnih sredstava od Saudijskog fonda za razvoj, kako bi počela njihova realizacija. Gradit ćemo podzemnu garažu s multifunkcionalnim trgom prekoputa Vijećnice, savremenu sportsku dvoranu uz OŠ 'Edhem Mulabdić', raditi nadogradnju jednog sprata Doma zdravlja Stari Grad i vršiti tzv. utopljavanje zgrade Općine.“

Najveći problem, tj. ono na šta se najviše građani žale su psi lutalice, ističe načelnik Starog Grada, ali napominje da na to može utjecati, „jer su im ruke vezane“.

„Svima nam je dobro poznato da je donesen zakon na državnom nivou, a nisu osigurani uvjeti za njegovo provođenje.“

„Mnogo je problema koje imaju građani vezano za komunalna poduzeća, što nije u našoj nadležnosti, ali se oni, bez obzira na to, obraćaju Općini. Ljudi se uglavnom obraćaju općinama, iako one nisu nadležne za to. Iz ovoga se može zaključiti da se očito narod nema više kome obratiti i da je se sve  svelo na općine, odnosno lokalnu samoupravu.“

Hadžibajrić dodaje kako je briga za mlade jedan od prioriteta ove općine. U prošloj godini je za podršku i pomoći u vidu finansiranja prijevoza, ishrane učenika osnovnih škola, škole u prirodi, stipendija učenika i studenata izdvojeno više od 150.000 KM. Osim toga, podijeljeno je i 200.000 KM stipendija djeci boračke populacije.

„Za slobodne aktivnosti mladih i ostalih građana kroz nevladine organizacije u prošlogodišnjem budžetu izdvojeno je oko 200.000 KM, a za sportske aktivnosti više od 80.000 KM. Sve ove aktivnosti kroz budžet planirane su i u ovoj godini.“

Pričamo i o nezaposlenima u ovoj općini. S obzirom na to da Općina Stari Grad nije od onih koje imaju razvijenu industriju, zapošljavanje se ostvaruje uglavnom kroz ugostiteljstvo, turizam i razne zanatske djelatnosti.

„Uspjeh je činjenica da je stopa nezaposlenosti u Starom Gradu manja u odnosu na ostale sarajevske općine“, kaže naš sagovornik i zaključuje:

„Jedan od projekata kojim, u granicama naših mogućnosti pružamo mladima pomoć, je projekt 'Volontiranje' o kojem svi već dosta znaju. Kroz ovu Općinu svake godine mogućnost jednogodišnjeg rada dobije preko 20 mladih iz Starog Grada. Osim toga, već godinama vraćamo u funkciju veliki broj devastiranih poslovnih prostora koji u prosjeku mogu zaposliti barem po dvoje ljudi. Izgrađen je poslovni centar 'Kvadrant 12', Info-press centar Općine, gdje je također zaposlen određeni broj ljudi. U planu je izgradnja podzemnih garaža prekoputa Vijećnice, tako da će i tu nakon realizacije projekta biti otvorena mogućnost zapošljavanja.“

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije