Efendić i Osmanović obišli radove na spomeniku "Krila slobode": Evo šta će biti završeno do juna

Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić i ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović obišli su radove na vanjskom uređenju i popločanju platoa oko grandioznog spomenika "Krila slobode", koji je "otvoren" 8. juna prošle godine na Golom Brdu, na Žuči.
Načelnik Semir Efendić ovom prilikom je kazao da su u toku radovi druge faze, koji podrazumijevaju uređenje platoa oko samog spomenika, te da se radi o velikim površinama koje se popločavaju, zatim hortikulturnom uređenju, rasvjeti, stepeništima, stazama i prilazima, kako bi ovaj cijeli prostor bio uređen.
"U trećoj fazi ostaje još izgradnja muzeja, koji će se nalaziti na ovom platou. Vrijednost radova je 1.800.000 KM, a sa Ministarstvom za boračka pitanja KS imamo potpisan Sporazum u iznosu od milion konvertibilnih maraka. Danas smo, zajedno s ministrom Osmanovićem, obišli radove i otprilike usaglašavamo šta je to što bi moglo da se završi do 8. juna ove godine, kada obilježavamo Dan odbrane Općine Novi Grad, ali i Sarajeva. Znamo da je Žuč odigrao ključnu ulogu u odbrani Sarajeva u godinama agresije", rekao je Efendić.

Savez kolumnista | Dodikove manipulacije atentatom: "Mile, pazi metak..."
Dodao je da nas ovakva mjesta podsjećaju na hrabrost i odlučnost boraca koji su branili našu domovinu u periodu od 1992-1995. godine.
"Nama je jako važna svijest da smo mi spremni u svakom trenutku braniti domovinu. Oni koji su branili Žuč, oni i danas nas brane i brane državu, jer svako ko ima namjeru rušiti državu mora biti svjestan da postoje ljudi koji su spremni da je brane. Ovakvi lokaliteti i spomenici nas podsjećaju na našu spremnost, hrabrost i odlučnost naših prethodnika, koji su, kada je bilo potrebno, ustali i branili domovinu svojim životima", zaključio je načelnik Efendić.
Ministar Omer Osmanović istakao je važnost kulture sjećanja, naglasivši da u njoj veoma važno mjesto zauzima spomenička kultura.
"Kultura sjećanja je najvažnija, Ovo je najvažniji spomenik koji smo izgradili u poslijeratnom periodu, i kada povučemo paralelu s historijom spomeničke kulture poslije Drugog svjetskog rata, vidimo da su svi najveći spomenici nastali otprilike 30 godina nakon rata. Vjerovatno smo mi sada sazreli kao ponosna generacija koja je odbranila Bosnu i Hercegovinu i može praviti spomenike kulture sjećanja herojima koji su ovdje bili. Ovdje će biti jedan memorijalni kompleks koji počinje od Doma oslobodilaca i završava se na ovom mjestu. Ovdje će biti i muzej koji će biti pod zemljom, čime se neće ugrožavati vidik ovog veličanstvenog spomenika ‘Krila slobode’", rekao je Osmanović.
Autor spomenika "Krila slobode" profesor Emir Salihović rekao je da će u trećoj fazi radova ispod zemlje biti izgrađen muzej i da će biti postavljeni svjetlosni topovi koji simbolično prikazuju uslove u kojima su bili borci, a unutar muzeja će se nalaziti sadržaji koji opisuju ono što se dešavalo na prostoru Žuči u vrijeme agresije na našu domovinu.
Ukupna vrijednost radova iznosi 1.898.000 KM.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.