Njemačkoj nedostaje oko 17 hiljada njegovatelja
Novi ministar zdravstva Jens Spahn (Kršćansko-demokratska unija CDU) drastičan manjak njegovatelja u Njemačkoj želi ublažiti pojačanim uvozom radnika iz zemalja Europske unije, piše dnevnik Rheinische Post, a kako u nedjelju prenose njemački mediji.
''U Njemačkoj već sad nedostaje preko 17.000 djelatnika u sektoru tuđe njege. I mi ćemo zato intenzivno vrbovati, pored pokušaja ponovnog aktiviranja domaćih snaga, intenzivno tražiti i njegovatelje iz europskog susjedstva. U Europskoj uniji je na snazi pravilo slobodnog kretanja radne snage'', rekao je Spahn za Rheinische Post.
On je najavio i ubrzano priznanje diploma i stručnih svjedodžbi iz inozemstva.
''Koji put traje mjesecima i godinama prije nego što ljekariima i njegovateljima koji su već ovdje i koji mogu prionuti na posao budu priznate diplome'', rekao je Spahn i najavio da će se ovaj problem u suradnji sa saveznim pokrajinama, u čijoj nadležnosti leži priznavanje diploma, ubrzano rješavati.
Političar Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) i stručnjak za zdravstvo Karl Lauterbach predbacio je Spahnu da svojom politikom želi oslabiti EU partnere.
''Mi ne bismo smjeli pokupovati drugim zemljama njihove njegovatelje kojih i sada tamo već nedostaje'', poručio je Lauterbach koalicijskom partneru Spahnu.
Jedan od važnijih elementa, kako stoji i u demokršćansko-socijaldemokratskom koalicijskom ugovoru, jesu i programi kojima bi se zanimanje njegovatelja učinilo atraktivnijim između ostalog i povećanjem plaća.
Dnevnik Passauer Neue Presse javlja kako je glavni problem slabijeg plaćanja činjenica da mnogi njegovatelji rade na određeno vrijeme preko agencija koje plaćaju ispod dogovorenog tarifnog ugovora.
Regularno i na puno radno vrijeme zaposleni njegovatelji zarade oko 3.000 eura bruto mjesečno dok u isto vrijeme oni koji su zaposleni preko agencija zarađuju petstotinjak eura mjesečno manje, piše Hina.
Prema posljednjim statistikama iz 2015., u Njemačkoj radi oko 300.000 stranih njegovatelja od čega ih najviše dolazi iz Poljske, iza koje slijede Bosna i Hercegovina i Kazahstan.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.