Najstarije naseljeno mjesto u Europi danas je raj na zemlji

Radiosarajevo.ba
Najstarije naseljeno mjesto u Europi danas je raj na zemlji
Foto: Wikipedia / Hallstatt: Najstarije naseljeno mjesto u Europi
Austrija obiluje prirodnim rezervatima, starim gradovima i još bogatijom kulturom.

Veliki izbor mjesta koje svako želi da posjeti često baci u sjenku neke manje gradove, što je slučaj sa gradićem Hallstatt koji se nalazi u blizini Salzburga.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Bugün Nereye Gidelim?® (@bugunnereyegidelim) on

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by AhmdSL (@ahmdsl) on

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Saffet Emre Tonguc (@saffetemretonguc) on

Iako ima svega 950 stanovnika, gradić obgrljen Alpima posjeti više od milion turista godišnje.

Pored toga što je najlepša austrijska tajna, Hallstatt se smatra najstarijim naseljenim mjestom u Europi, zbog toga što se u tom predjelu nalazio prvi svetski poznat rudnik soli. Tako je ujedno ovaj gradić i dobio ime, od starog keltskog naziva za so ("hal"), piše portal Noizz.

Dugo se do ovog mjesta prilazilo samo čamcima, pa je možda to jedan od glavnih razloga zašto je zadržalo svoju izvornu ljepotu i misterioznost. Hallstas je definiija čarobne ljepote sa živopisnim trgom na kome ćete pronaći sve što jednom turisti treba: hotele, kafiće, prodavnice suvenira.

Na trgu se održavaju i razne tradicionalne, lokalne svečanosti. Možete posjetiti i arheološka nalazišta iz prahistorijskog perioda kao i pomenuti rudnik soli. Pritom, Hallstatt je poznat i po prelijepim crkvama.

Pritom, ne treba trošiti riječi o istoimenom jezeru na kome leži gradić sa koga se pruža neopisiv pogled na moćne Alpe.

Možda i najinteresantnija stvar u čitavoj bajci o Hallstattu nastala je u Kini. Naime, austrijski Hallstatt, koji je na UNESCO-ovoj listi zaštićene svjetske baštine, ima kopiju u kineskoj provinciji Guangdong. Za njegovu izradu kineski milioner potrošio je više od 940 miliona dolara. Kinezi su unajmili privatne detektive kako bi izradili nacrte i vjerne fotografije koje su iskoristili za izgradnju svog grada. Ono što je podiglo veliku prašinu je to što niko nije javio pravom Hallstattu da se kopira.

Danas, u gradu kopiji stan košta 600.000 eura, što je više nego u originalnom austrijskom gradu, koji jedva broji hiljadu starosjedilaca.

Ipak, i pored velikog "nesporazuma", austrijska bajka obiluje turistima. Zapravo, ne možemo tačno kazati u koje doba godine je Hallstat najljepši, pa ćemo blagu prednost dati jeseni. Uostalom, pogledajte fotografije i možda odlučite gdje ćete provesti vikend ove jeseni.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Povezano

/ Najnovije