Zvizdić i Novalić u Mostaru: Partizansko groblje u lošem stanju, nudimo pomoć
Poručili su da se mora više starati o njemu.
"Ovaj spomenik ima višestruke vrijednosti, a dizajnirao ga je i osmislio jedan od velikana arhitekture Bogdan Bogdanović koji je bio veliki arhitekt i čovjek", kazao je Zvizdić novinarima.
Rekao je da očekuje da svi nivoi vlasti pomognu zaštiti, očuvanju i rehabilitaciji spomenika.
"Ovdje leže mladi ljudi koji su dali živote u borbi protiv fašizma i to se nikada ne smije zaboraviti da ne bi i buduće generacije počele zaboravljati ono što se desilo prije 20-ak godina", istakao je Zvizdić.
Poručio je da će pružiti značajnu podršku da radovi na rehabilitaciji Partizanskog groblja u Mostaru počnu što prije.
"Uradit ćemo to da buduće generacije nađu izvor i nadahnuće da je fašizam zlo i da se protiv njega uvijek mora boriti, i da zlo nikada ne može pobijediti dobro", naglasio je Zvizdić.
Premijer Novalić je kazao da je ovaj spomenik jedan od najmonumentalnijih u Federaciji BiH te da predstavlja znak trajne opredijeljenosti Mostara prema antifašizmu.
"Spomenik je potpuno zapušten, došli smo da vidimo kako da makar uži kompleks od 5.000 kvadratnih metara vratimo u funkcionalnu upotrebu", istakao je Novalić.
Poručio je da je zakonska obaveza brinuti o spomenicima te da Partizansko groblje u Mostaru podsjeća na sve poginule u borbi protiv fašizma u Evropi i svijetu.
Naveo je da će se pokušati doći do dugoročnog rješenja jer je spomenik već jednom saniran, iako to njegovo stanje ne pokazuje.
"Ovo nije pitanje politike. Ovaj spomenik podjednako pripada svim Bosancima i Hercegovcima bez obzira na nacionalnu i stranačku pripadnost", poručio je Novalić s ovog spomenika.
Predsjednik Odbora za obnovu Partizanskog spomen-groblja u Mostaru Sergio Šotrić istakao je da oni koji leže na ovom groblju pripadaju cijeloj Evropi i svijetu, a ne samo Mostaru i BiH te da su oni dio antifašističke porodice. Naglasio je da je obaveza internacionalizirati taj projekt.
Partizansko groblje u Mostaru izgrađeno je 1965. godine u spomen poginulim Mostarcima u Narodnooslobodilačkoj borbi (NOB) od 1941. do 1945. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.