Bilal Bosnić bi u ljeto 2018. godine mogao biti oslobođen

E. H.
Bilal Bosnić bi u ljeto 2018. godine mogao biti oslobođen
Bilal Bosnić, koji je svojevremeno nazivan neformalnim vođom pripadnika selefijskog pokreta u BiH, a koji je osuđen na sedam godina zatvora zbog javnog poticanja na terorističke aktivnosti, uskoro bi se mogao naći na prijevremenoj slobodi.

Prema informacijama koje je za Radiosarajevo.ba potvrdio Adil Lozo, advokat Bilala Bosnića, koji je istaknuo kako bi se, ukoliko tako Sud BiH odluči, njegov branjenik mogao naći na slobodi već tokom ljeta 2018. godine.

"Niko ne zna da li će se on naći na slobodi, ali postoji zakonska mogućnost da se zatraži uslovni otpust mog klijenta nakon izdržane pola kazne. Ipak to je izuzetno, te je realnije podnošenje takvog zahtjeva na izdržane dvije trećine kazne, ali moj branjenik će vjerovatno podnijeti taj zahtjev da bi se njegov slučaj aktualizirao u javnosti", kazao nam je Lozo.

Dodao je i kako je Bosnić, koji je pred Sudom BiH pravosnažno osuđen u junu 2016. godine, u Kaznenopopravnom zavodu u Zenici već izdržao više od pola kazne, jer je uhapšen 2014. godine i tokom suđenja je bio u pritvoru, a zatim je odslužio i dvije godine zatvorske kazne.

"Njegova osuda je prema mom dubokom uvjerenju neutemeljena i neosnovana, a s druge strane javnost je obaviještena o samo jednom dijelu tog procesa koji je protiv mog klijenta vođena. Ipak, postoji mnogo razloga zbog kojih bi moj branjenik mogao podnijeti zahtjev za prijevremeno oslobađanje, ali ja mislim da će se vrlo teško desiti da Sud BiH odobri takav zahtjev, zbog svih okolnosti ovog slučaja", istaknuo je Lozo.

No, kako je dodao Lozo, njegov klijent i on se nadaju da će sud razmatrati neke olakšavajuće okolnosti kako bi mu skratili zatvorsku kaznu, odnosno pustili ga na prijevremenu slobodu.

"Mislim da bi sud ovakav zahtjev mogao razmatrati u kontekstu stanja njegove porodice, odnosnon njegove 18-ero djece koja su u vrlo teškom stanju. Zatim u kontekstu njegovog zdravstvenog stanja, jer je on 40 posto invalid, te u kontekstu njegovog vojnog angažmana jer je on oficir Armije RBiH i učesnik u odbrani BiH. Ipak, riječ je o prijevremenoj slobodi uz određene mjere zabrane, koje podrazumijevaju zabranu napuštanja države, sastajanja s određenim osobama, ali i zabranu govora na javnim mjestima, zbog čega je i osuđen", zaključio je advokat Lozo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije