Za samo 11 mjeseci COVID odjel prošlo više od 10.000 pacijenata

0
Radiosarajevo.ba
Za samo 11 mjeseci COVID odjel prošlo više od 10.000 pacijenata
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Press konferencija u Općoj bolnici

Na Covid odjelu Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" u Sarajevu za samo 11 mjeseci prošlo je više od 10.000 pacijenata.

Doktori, medicinske sestre i tehničari, anesteziolozi i drugi članovi tima, naporno su radili u dežurama, turnusima, prekovremeno, a sve u jednom cilju - spasiti i pomoći pacijentima koji se bore s koronavirusom.

Šefica Covid tima, Dr. Anela Šubo, kazala je kako su timskim radom, iskustvom starijih kolega i entuzijazmom mlađih uspjeli pružiti pravovremeno i sveobuhvatno liječenje pacijenata. Uporedo su imali i kontinuiranu edukaciju o koronavirusu.

Fury je bio siguran u svoju pobjedu: Pogledajte njegovu reakciju kad je Usyk proglašen pobjednikom

Fury je bio siguran u svoju pobjedu: Pogledajte njegovu reakciju kad je Usyk proglašen pobjednikom

“U pojedinim momentima bili smo fizički i emocionalno iscrpljeni, što zbog opreme, broja sati u Covid odjeljenju, teške kliničke slike pacijenata… Osjećaj nemoći kada ne uspijemo i osjećaj euforije kada se desi čudo u oporavku bolesnika… Sve je bilo lakše jer je vizija koju je postavio prof. dr. Ismet Gavrankapetanović bila postajana i jasna, a to je sve bolja zdravstvena usluga za sve oboljele”, kazala je dr. Šubo.

Na osnovu podataka o omikronu, kazala je kako smatra da će ubrzo doći u BiH.

“Borba s covidom još traje. Apelujemo na sugrađane da se vakcinišu protiv Covida i da se pridržavaju mjera kako bismo izbjegli neželjeni scenarij kada nismo imali kreveta za svakog pacijenta koji je trebao našu pomoć”, rekla je Šubo.

Anisa Olovčić, medicinska sestra koja je inače po struci fizioterapeut, na početku pandemije ušla je u Covid odjela kako bi pomogla kolegama. Trenutno je glavna odgovorna sestra za ovaj odjel.

“Stalnim ulaženjem vidjela sam koliko medicinske sestre imaju posla i ne mogu stići- Kkrenulo je spontano sve, od pomaganja pa nadalje. Svaki medicinski tehničar bilo koje struke je pomagao – od hranjena pacijenata od čega ovisi 60 posto oporavka, lijepa riječ, presvlačenje, higijena… Medicinske sestre su osobe koje dosta vremena provedu u covidu uz pacijenta. Imaju kratak period između dežura. Zanemarile su lični život i porodicu da bi pomogle pacijentu”, kazala je Olovčić.

Direktor ove zdravstvene ustanove Ismet Gavrankapetanović zahvalio se svom osoblju.

“Ovo što je uradila naša bolnice je čudo i ponosan sam”, rekao je kratko.

Na liječenju u Covidu je tokom 11 mjeseci bilo 75 djece sa srednje teškom kliničkom slikom.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije