Upitan novi zakon o visokom obrazovanju u RS-u
Ovim zaključcima je kolegijum iz Banja Luke zatraženo od Ministarstva da se sve aktivnosti u izradi ovog zakona vrate na početak i formira nova radna grupa.
Resornom ministarstvu je, kako tvrde, u interesu da unaprijedi kvalitet visokog obrazovanja i zaštiti interese studenata, kao i da ne dozvoli pojedinim članovima akademske zajednice da studente koriste u borbi za svoje lične interese.
U saopćenju napominju da posljedice neusvajanja novog zakona o visokom obrazovanju u oktobru mogu biti nepovoljne po interese studenata s obzirom da početkom naredne akademske godine prestaju da važe dvije značajne odredbe važećeg Zakona o visokom obrazovanju.
To je odredba kojom je propisano da studenti upisani na diplomski i postdiplomski studij, prema odredbama Zakona o univerzitetu u trajanju od četiri godine mogu završiti ove studije po započetom nastavnom planu i programu najduže do kraja akademske 2015/2016. godine i odredba kojom je propisano da student koji nije ostvario 60 ECTS bodova ima pravo upisa naredne godine u akademskoj 2015/2016. godini s pravom prenosa najviše 15 ECTS bodova ili sa pravom prenosa najviše dva predmeta.
Namjera Ministarstva prosvjete i kulture bila je da novi Zakon o visokom obrazovanju bude u primjeni od akademske 2016/2017. godine. Tako bismo novim zakonom riješili pitanje prava upisa naredne akademske godine s prenosom ECTS bodova, kao i pravo na završetak studija studenata upisanih prema Zakonu o univerzitetu.
Nijedan od senata dva javna univerziteta nisu Ministarstvu dostavili jedinstvene stavove svih organizacionih jedinica u vezi s ovim važnim dokumentom.
Ministarstvu su dostavljeni pojedinačni, nejedinstveni i neusaglašeni stavovi pojedinih dekana organizacionih jedinica koji ne predstavljaju jedinstven stav javnih univerziteta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.