U Sarajevu večeras nema mise polnoćke

/ Komentari (5)

Povratak na članak
Objavite komentar kao gost ili se prijavite.

NAPOMENA: Komentari su isključivo lični stavovi autora. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i pisanja komentara koji podstiču na mržnju. Strogo zabranjen bilo kakav govor mržnje na portalu radiosarajevo.ba, zbog kojeg možete biti krivično procesuirani. Radiosarajevo.ba ima pravo i obavezu da na zahtjev zvaničnih organa dostavi podatke o korisniku čiji komentari sadrže govor mržnje, kao i da korisniku trajno blokira pristup. Obaviještavamo vas da svaki čitatelj dobrovoljno pristupa čitanju i kreiranju komentara i prihvata mogućnost da neki komentari mogu sadržavati narativ koji je u suprotnosti sa vjerskim, nacionalnim, moralnim i drugim načelima. Radiosarajevo.ba ima pravo da obriše sporne ili prijavljene komentare bez najave i objašnjenja. Radiosarajevo.ba koristi automatski sistem prepoznavanja i uklanjanja govora mržnje i drugih neprimjerenih sadržaja u komentarima.

Decembar je kišni mjesec u Palestini

Saturnalije su bile drevni rimski festival u čast boga Saturna koje su prvobitno održavane 17. decembra, a kasnije produžena nezvaničnim svečanostima do 23. decembra. Praznik je proslavljan prinošenjem žrtava u Saturnovom hramu na rimskom forumu i javnim gozbama, koje su pratile razmene poklona, stalne zabave i karnevalska atmosfera koja je ignorisala rimske društvene norme: kockanje je bilo dozvoljeno, a gospodari su služili svoje robove. Katul je Saturnalije nazivao „najboljim od svih dana“. U grčko-rimskoj mitologiji, Saturn je bio bog poljoprivrede koji je vladao celim svijetom u zlatnom vijeku, kada ljudi od zemljinih plodova bez rada u državi društvene jednakosti. Gozbe i orgijanja za vrijeme Saturnalija je trebalo da odražavaju prilike u izgubljenom mitskom dobu. Grčki ekvivalent ovim svečanostima je bila Hronija. Iako je vjerovatno najpoznatiji rimski praznik, Saturnalija kao cjelina nije opisana od početka do kraja u nekom drevnom izvoru. Današnje shvatanje festivala je sastavljeno iz nekoliko izvora koji se bave njegovim različitim apektima. Saturnalija je bila dramaski okvir istoimenog djela pisca Makrobija, rimskog pisca iz perioda pozne antike, koje je glavni izvor koji opisuje ovaj praznik. U jednoj interpretaciji Makrobijevog dela, Saturnalija je festival svjetlosti koji obuhvata i zimski solsticij (kratkodnevnicu koja pada 21. decembra), dok prisustvo obilja svijeća simbolizuje potragu za znanjem i istinom. Ponovna pojava svjetlosti (tj. sve duže trajanje obdanice) i dolazak Nove godine su kasnije tokom Rimskog carstva slavljeni 25. decembra kao „rođendan nepobjedivog Sunca“.

šteta

...uvijek lijep događaj. a kafići dupke puni.

Ljiljan

Ovo samo nije dobro za velečasne pedofile,nemaju u izobilju ove godine mladih guzova krvačkih dječaka!!

@Brato

Ovo samo nije dobro za velečasne pedofile,nemaju u izobilju ove godine mladih guzova krvačkih dječaka!! ka Ljiljan << Budi dobrovoljac dobro tebi dobro njima i svi zadovoljni

Duduk

Da ime boga je Janus a sad poznato kao nova godina

/ Najnovije