U parlamentu BiH ponovo rasprava o genocidu: "Ovaj zakonski tekst je uvreda za žertve"
Zastupnici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici raspravljaju o tome da li će Prijedlog zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocid, koji su predložili zastupnici iz Kluba Srba, biti razmatran po hitnom postupku. Predlagači tvrde da ovim zakonom žele postići da se problemi u BiH rješavaju "s prave strane i na pravi način".
Predsjedavajući PD BiH Denis Zvizdić kazao je kako nije bitno na kojem pismu je napisan ovaj zakon, nego su bitni suština i sadržaj zakona.
"Prijedlog zakona koji danas razmatramo je, po mom mišljenju, nastavak negiranja presuđenog zločina genocida u BiH. Genocid je počinjen i međunarodno presuđen i to je neosporna činjenica i tu nema nikakvog jednostranačkog i političkog tumačenja pojma genocid, tu nema nikakve "ideje o predstavljanju genocida". Stoga mislim da je "ideja o genocidu" koja se spominje u članu 3. ovog Prijedloga zakona klasični primjer minimiziranja zločina genocida. Međunarodno pravo, kao ni pravna teorija ne poznaje nikakvu ideju o genocidu.
Ovo je posljednji snimak helikoptera: Gusta magla uzrokovala pad, četiri osobe poginule
Genocid je najveći ratni zločin koji ima svoju definiciju, svoja obilježja i svoju sankciju, koja je skoro uvijek najteža sankcija koja postoji u međunarodnom pravu.
Podsjetio je i na presudu Haaškog tribunala u predmetu protiv Ratka Mladića.
"Vijeće konstatuje da je optuženi imao namjeru da se bosanski Muslimani iz Srebrenice eliminišu ubijanjem muškaraca i dječaka, te prisilnim odvođenjem žena, djece i dijela starijih muškaraca, i to putem počinjenja genocida, progona, istrebljivanja, ubistva i nehumanog djela prisilnog premještanja. Vijeće je konstatovalo da je jedini razuman zaključak taj da je optuženi imao namjeru da uništi bosanske Muslimane iz Srebrenice kao značajan dio zaštićene grupe Muslimana u Bosni i Hercegovini", istakao je Zvizdić.
Dakle, gospodo ovo je genocid u teoriji i praksi. Čvrsto vjerujem i odgovorno tvrdim da je ovaj zakonski tekst uvreda za žrtve.
Tekst ovog zakona istovremeno predstavlja i desetu fazu genocida, a to je poricanje, jer se istim pokušavaju umanjiti utvrđene činjenice i presude međunarodnih sudova. Istim se pokušava zataškati istina. I to je vrlo opasna namjera. To jednostavno u jednom demokratskom društvu ne može proći", rekao je Zvizdić.
Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska) kazao je kako ovo nije tema u kojoj mogu tražiti saglasnost, ali da mogu provoditi neku vrstu deeskalacije i smiriti strasti i vrijeđanje. Dodao je kako su u ovom Prijedlogu stvari postavljene identično za svakog pojedinca i svaki narod.
"Mislim da je prvi put ravnopravno tretiran svaki narod i pojedinac, ne dovodeći u pitanje lična osjećanja, ograđujući se od svega što bi nekome bilo uvredljivo. Ja kada bih nazvao u Banjaluci genocidnim neke komandante koji govore da Srbe treba pobiti u kraju gdje sam ja rođen, ja bih bio osuđen jer je taj zakon usvojen u NSRS", rekao je Stevandić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.