Tužna godišnjica: Dan kada su oteti i ubijeni Bošnjaci iz Sjeverina

1
Radiosarajevo.ba
Tužna godišnjica: Dan kada su oteti i ubijeni Bošnjaci iz Sjeverina
Foto: AA / Sa ranijeg obilježavanja godišnjice / Arhiv

Na današnji dan, 22. oktobra, obilježava se trideseta godišnjica otmice i ubistva šestnaest Bošnjaka civila iz Sjeverina (Priboj, Srbija).

Tog zlokobnog datuma pripadnici srpske paravojne formacije „Osvetnici“, kojom je komandovao Milan Lukić, oteli su šestnaest Bošnjaka, radnika pribojskih preduzeća iz Sjeverina, koji su ujutro pošli na posao u Priboj redovnom autobuskom linijom Rudo – Priboj. Autobus je zaustavljen u selu Mioče (Rudo, BiH).

Tom prilikom je iz autobusa izvedeno petnaest muškaraca i jedna žena. Kamionom su odvezeni u hotel "Vilina Vlas" u Višegrad gdje su nakon višednevnog zlostavljanja ubijeni, a tijela su bačena u Drinu. U noći pred otmicu autobusa, otet je i Sabahudin Ćatović ispred porodične kuće. Od tada mu se gubi svaki trag.

Emir Hadžihafizbegović: "Nikada Bošnjaci neće reći da su Srbi genocidan narod!"

Emir Hadžihafizbegović: "Nikada Bošnjaci neće reći da su Srbi genocidan narod!"

Tužna godišnjica na ubijene civile iz Sjeverina: Krivi su jer su bili Bošnjaci

Tužna godišnjica na ubijene civile iz Sjeverina: Krivi su jer su bili Bošnjaci

Sve žrtve su bile državljani Savezne Republike Jugoslavije. Do sada su pronađeni posmrtni ostaci samo jedne žrtve (Medredin Hodžid), dok se ostali i dalje vode kao nestali.

Za zločin u Sjeverinu, Okružni sud u Beogradu osudio je na po dvadeset godina zatvora Milana Lukića, Olivera Krsmanovića (u odsustvu) i Dragutina Dragičevića, dok je Đorđe Šević osuđen na petnaest godina zatvora.

"Apelujemo na državu Srbiju da preduzme potrebne korake kako bi se žrtve otmice u Sjeverinu počele tretirati kao civilne žrtve rata i da se konačno ustanovi naknada štete za porodice žrtava. Jedini ispravan put u suočavanju s ratnom prošlošću devedesetih jeste jednako tretiranje svih civilnih žrtava rata koje su bile ništa drugo nego žrtve monstruoznih politika koje se, nažalost, i danas plasiraju narodu kao najbolja opcija. Sve dok ne izađemo iz etnopolitičkih okvira i dok se ne ostavimo ratnohuškačkih politika ne možemo govoriti o društveno-ekonomskoj transformaciji i boljem životu na ovim prostorima. Sjećamo se ubijenih civila iz Sjeverina: Alija Mandal, Derviš Softić, Esad Džihid, Idriz Gibovid, Hajrudin Sajtarević, Medredin Hodžid, Mehmed Šebo, Medo Hodžid, Mevlida Koldžid, Mithad Softić, Mujo Alihodžić, Mustafa Bajramović, Ramahudin Ćatović, Ramiz Begović, Sabahudin Ćatović, Sead Pecikoza i Zafer Hadžid", saopćeno je iz Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UIDK) Sarajevo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije