Tužilaštvo HNK predložilo pritvor Đenanu Đozliću zbog ubistva žene u Mostaru

0
Radiosarajevo.ba
Tužilaštvo HNK predložilo pritvor Đenanu Đozliću zbog ubistva žene u Mostaru
Foto: Hercegovina.info / Hitna na mjestu zločina

Kantonalno tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) je u srijedu 4, decembra 2024. godine podnijelo prijedlog za određivanje pritvora Kantalnom sudu u Mostaru, protiv osumnjičenog Đenana Đozliću (r. 1979.) iz Mostara zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo 'Ubistvo' u stjecaju sa kaznenim djelom 'Neovlašteno nabavljanje, držanje ili prodaja oružja ili bitnih dijelova za oružje' i kaznenim djelom 'Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga'.

Osumnjičenom se stavlja na teret da je pucanjem iz vatrenog oružja-pištolja usmrtio svoju partnericu I.Ž., s kojom je živio u zajedničkom kućanstvu.

Pritvor je osumnjičenom Đenanu Đ. predložen iz razloga jer postoje okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva, budući da je osumnjičenik državljanin BiH i Kraljevine Danske, jer naročite okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti kazneno djelo, a za to kazneno djelo može se izreći kazna zatvora u trajanju od 3 (tri) godine ili teža kazna, obzirom da je ranije bio pravomoćno osuđivan za k.d. Nasilje u obitelji uz uporabu oružja, te zbog izvanrednih okolnosti jer se radi o kaznenom djelu za koje se može izreći kazna zatvora deset godina ili teža kazna, a koje je posebno teško, s obzirom na način izvršenja ili posljedice kaznenog djela, pa bi puštanje na slobodu rezultiralo stvarnom prijetnjom narušavanja javnog reda, budući da je u posljednje vrijeme učestalo vršenje najtežih kaznenih djela-ubojstava na štetu žena. 

Stiglo pojašnjenje: U kojim ugostiteljskim objektima se može pušiti i kad počinje naplaćivanje kazni

Stiglo pojašnjenje: U kojim ugostiteljskim objektima se može pušiti i kad počinje naplaćivanje kazni

Kantonalno tužilaštvo HNK u saradnji sa MUP-om HNK – Sektorom kriminalističke policije, nastavlja sa poduzimanjem istražnih radnji u ovom predmetu u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti pod kojima su počinjena ova kaznena djela, te su već naložena određena vještačenja, a obavljena je i obdukcija smrtno stradale.

Više o novom slučaju femicida u Bosni i Hercegovini čitajte na linku OVDJE.

Kome prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini?

Osim policije, koju možete kontaktirati na broj telefona 122, u Bosni i Hercegovini postoje i dva SOS telefona za žrtve nasilja u FBiH i RS.

SOS telefon za žrtve nasilja u FBiH i broj 1265 besplatan je samo osobama koje koriste usluge BH Telecoma i Eroneta.

SOS crvena linija - 033 222 000 - je broj telefona koji građankama/ima Kantona Sarajevo, i šire, omogućava da tokom 24 sata prijave bilo koji oblik nasilja u porodici: fizičko, psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje.

Nakon prijave nasilja, koja može biti anonimna, dobit će adekvatnu informaciju na koji način pristupiti rješavanju problema nasilja ili sprečavanju nasilja, tj. kome se obratiti za dalju pomoć.

U udruženju Udružene žene Banja Luka, također, postoji besplatno pravno savjetovalište, a termin se može dobiti pozivom na brojeve 051 463 143 i 051 462 146.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije