Razbijanje tišine: U Mostaru održan hod 'Sve u šesnaest' protiv nasilja nad ženama

0
Radiosarajevo.ba
Razbijanje tišine: U Mostaru održan hod 'Sve u šesnaest' protiv nasilja nad ženama
Foto: Printscreen / Hod protiv nasilja nad ženama u Mostaru

Hod protiv nasilja nad ženama pod nazivom "Sve u šesnaest", u organizaciji Udruženja "Novi put”, održan je danas, 4. decembra, u Mostaru, a okupljanje je počelo na Španskom trgu, nakon čega je povorka krenula ulicama grada.

Iz udruženja su pozvali sve građane da se pridruže hodu, kako bi zajedno poslali jasnu i glasnu poruku podrške ženama i nultu toleranciju prema bilo kakvom obliku nasilja. Posljednji slučaj femicida u BiH dogodio se prije dva dana u Mostaru. 

"Sve u 16" je akcija koju "Novi put” organizira u sklopu globalne inicijative 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, koja traje od 25. novembra do 10. decembra svake godine. Cilj je podizanje svijesti o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama, promoviranje ljudskih prava i aktivno djelovanje kako bi se spriječili i eliminirali svi oblici nasilja.

Anketa | Politika i u hrani: Trenutno nema kontrole o ostacima pesticida u BiH, evo koji je razlog

Anketa | Politika i u hrani: Trenutno nema kontrole o ostacima pesticida u BiH, evo koji je razlog

"A također i ono što je nama jako bitno da motivišemo javnost koja svjedoči nekom obliku nasilja da to prijavi ili da potakne osobu koja preživljava nasilje da to učini", kaže predsjednica Udruge "Novi put" Abida Pehlić.

"Naš je zaključak da nasilja ima jako mnogo i upravo ovakve manifestacije na neki način podižu svijest da se svaka vrsta nasilja treba prijavljivati", smatra Alma Kajtaz iz Udruge "Novi put".

Veliku podršku za organiziranje ove šetnje Udruženje Novi put dobilo je i od mostarske agencije Degordian, iz koje su poručili da su na prvim koracima ka velikim promjenama koje se moraju dogoditi. 

"Nažalost svjesni smo situacije koja je, svjesni smo užasne statistike u našoj državi, tako da su ovo samo male minijaturne stvari koje mi kao marketinška agencija možemo uopšte pomoći tim ljudima da zaista prave neke promjene i daju neke rezultate", navodi Marina Pavlović iz agencije Degordian Mostar, piše BHRT.

A statistički podaci o žrtvama femicida su poražavajući i govore da svaka peta odrasla žena, tokom svog života, bar jednom bude žrtva fizičkog nasilja, dok svaka deseta žena bude žrtva seksualnog nasilja. Prema podacima OSCE-a gotovo polovina žena u BiH iskusila je neki oblik nasilja od svoje 15. godine.

Kome prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini?

Osim policije, koju možete kontaktirati na broj telefona 122, u Bosni i Hercegovini postoje i dva SOS telefona za žrtve nasilja u FBiH i RS.

SOS telefon za žrtve nasilja u FBiH i broj 1265 besplatan je samo osobama koje koriste usluge BH Telecoma i Eroneta.

SOS crvena linija - 033 222 000 - je broj telefona koji građankama/ima Kantona Sarajevo, i šire, omogućava da tokom 24 sata prijave bilo koji oblik nasilja u porodici: fizičko, psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje.

Nakon prijave nasilja, koja može biti anonimna, dobit će adekvatnu informaciju na koji način pristupiti rješavanju problema nasilja ili sprečavanju nasilja, tj. kome se obratiti za dalju pomoć.

U udruženju Udružene žene Banja Luka, također, postoji besplatno pravno savjetovalište, a termin se može dobiti pozivom na brojeve 051 463 143 i 051 462 146.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije