Toplovod Kakanj - Sarajevo staviti u vrh prioriteta
Primarni cilj ovog projekta, kako je kazala Elma Redžić iz Sektora za strateški razvoj JP Elektroprivreda BiH, jeste dugoročno i pouzdano snabdijevanje toplinskom energijom područja do, odnosno i Sarajeva, na bazi domaćeg energetskog resursa.
Navela je da je izrada Studije opravdanosti snabdijevanja toplinskom energijom iz TE Kakanj područja do Sarajeva finansirana iz sredstava EPBiH i Fonda za zaštitu okoliša FBiH u podjednakom omjeru (50:50 posto).
Među ciljevima projekta je i proširenje mreže snabdijevanja toplinskom energijom na ovom području, značajno smanjenje emisija, posebno CO2, (dominantno u gradu Sarajevu) koje se emitiraju iz postojećih kotlovnica i malih ložišta, te uvođenje visokoefikasne kogeneracije u proizvodni portfolio EPBiH radi poboljšanja okolinskog aspekta proizvodnje električne i toplinske energije. Na ovaj način se ujedno, kako je dodala, stvaraju uvjeti za provođenje odredbi iz Direktive o energetskoj efikasnosti.
Redžić je navela da su u TE Kakanj trenutno instalirana dva kogenerativna bloka (blokovi 5 i 6) originalne snage po 110 MWe (nakon modernizacije, snaga blokova je po 118 MWe), s mogućnošću izdvajanja topline po 150MWt sa svakog bloka. Treći instalirani blok od 230 MWe (Blok 7), prema njenim riječima, mogao bi nakon odgovarajuće prilagodbe na turbinskom izdvajanju postati kogeneracijski blok s reguliranim bar jednim oduzimanjem, s instaliranom toplinskom snagom od 300 MWt. Finansijski okvir projekta procijenjen je na oko 230 miliona KM.
"Dovođenje ovako kompleksnog projekta do faze realizacije u današnjoj situaciji, prije svega, povezan je s kapacitetom EPBiH, ali i Vladom FBiH, Vladom Kantona Sarajevo i Vladom ZDK-a, da osiguraju sve neophodne uvjete, te isti stave u vrh prioriteta izgradnje infrastrukturnih projekata – dodala je Redžić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.