Šokantni detalji iz arhiva: Kako je kamenolom Sani d.o.o. ignorisao inspekcijske naloge?
Ministarstvo privrede Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) iz svog arhiva povuklo je čitavu dokumentaciju vezanu za poduzeće Sani d.o.o. Jablanica, a u vezi sa tragedijom u Donjoj Jablanici.
U saopćenju se navodi kako je iz dokumentacije vidljivo da je naziv pravnog lica "Društvo za eksploatisanje i obradu kamena, trgovinu i usluge Sani d.o.o. Jablanica", registrovano pod djelatnošću 23.70 (rezanje, oblikovanje i obrada kamena). Društvo je od Vlade HNK-a u više navrata tražilo koncesiju za eksploatisanje kamena na području Donje Jablanice, što nikada nisu dobili.
"Dapače, izlazeći po zaprimljenim prijavama, kantonalni inspektori su u spomenutom periodu u više navrata, počevši od 2009. godine, obavili inspekcijske nadzore nad otvorenim kamenolomom, pritom izdavši niz naloga za provođenje naloženih mjera. Među ostalim, 2009. godine predmetnom kamenolomu zabranjeno je izvođenje radova da bi iste godine bilo obavljeno i pečaćenje objekta sa svim zatečenim sredstvima gradilišta. Godine 2011. kantonalni inspektori su izdali i prekršajni nalog za Sani d.o.o. Jablanica u iznosu od 5.000,00 KM kao i prekršajni nalog za odgovorno lice u iznosu od 500,00 KM", navedneo je.
Alarmantni podaci u BiH: 12 posto građana koristi antibiotike bez recepta
Posljednji inspekcijski nadzor, po Zaključku Vlade HNK-a, obavljen je u augustu 2021. godine, a u zapisniku o zatečenom stanju stoji slijedeće: "Nema prisutnog ljudstva ni strojeva, nema vidljivih znakova izvođenja radova. Primjetno nisko i srednje rastinje, ležište obraslo u većem dijelu vegetacijom, što upućuje da nije bilo promjena od zadnjeg nadzora odnosno nisu se izvodili bilo kakvi radovi."
Društvo Sani d.o.o. Jablanica od Vlade HNK-a dobilo je, putem Ministarstva privrede, poticaj u iznosu od 14.000,00 KM za tehnološki razvoj i digitalizaciju. Važno je naglasiti da je poticaj dodijeljen za stvarnu registrovanu djelatnost Društva koja ne obuhvaća eksploatisanje kamena.
U arhivu Ministarstva, nakon 2021. godine nema evidentirana ni jedna prijava za provođenje inspekcijskog nadzora nad predmetnim kamenolom. "Ističemo da ovim izvještajem Vlada ne tvrdi da na terenu nije bilo nezakonitih aktivnosti, što prepuštamo istražnim organima koja će utvrditi činjenično stanje. Čitava dokumentacija će istražnim organima biti dostupna kada je zatraže", piše u saopćenju.
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) formiralo je predmet te imenovalo tim tužilaca za rad na utvrđivanju svih okolnosti pod kojima se dogodila tragedija u Jablanici, s posebnim akcentom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora, naročito u odnosu na poslovanje i aktivnosti kamenoloma iznad lokaliteta Donje Jablanice.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.