Širom Mostara se postavlja 76 nadzornih kamera: Bit će pokriveno i Partizansko groblje
Prema planu projekta sustava videonadzora MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona, do kraja godine na području Mostara trebalo bi biti postavljeno 76 kamera koje bi trebale povećati sigurnost građana.
"Dosad je na području grada Mostara implementirano više od pola, od ukupno predviđenih 76 kamera, kojima su pokrivene ključne tačke, a koje su policiji interesantne s aspekta kriminala, odnosno sigurnosti građana", izjavio je ministar unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona Slađan Bevanda.
Prema njegovim riječima, u Mostaru je predviđeno i pet radara za mjerenje prekoračenja brzine koje je policija, prema svojoj procjeni i u saradnji s lokalnom zajednicom, postavila ili će postaviti na kritične tačke.
Napad u Njemačkoj: Osumnjičeni ljekar izveden pred suca, doznaju se novi detalji
Marion Kraske: 'Partizansko groblje u Mostaru je trn u oku desnim ekstremistima i neofašistima'
Naime, donedavno su u Mostaru bila samo dva radara za prekoračenje brzine, i to na novoj gradskoj magistrali, na izlazu, i kod poslovne zgrade "Projektant" te jedan mobilni radar u vozilu.
Nova tri radara na području Mostara te po jedan ili više u ostalim općinama HNK.
"Moderni visokosofisticirani radari koji mogu pratiti promet na nekoliko traka u isto vrijeme bit će do kraja godine postavljeni i u Ulici kralja Tomislava i na novoj dionici ceste kod Županijskoga suda te jedan na magistrali u Vrapčićima", kazao je ministar Bevanda.
Po njegovim riječima, također će sve općine, izuzev Ravno, u HNK-u biti pokrivene s barem jednim ili dva radara za kontrolu brzine.
Đulić nakon rušenja Partizanskog groblja: Ovo je slika kako bi izgledao treći entitet
Radari, po jedan, će naime biti postavljeni i u Stocu, Čitluku, Jablanici, Prozoru-Rami i Konjicu, dok su u Čapljini već postavljena dva, a predviđeno je i nekoliko mobilnih.
Ministar Bevanda je napomenuo kako se u implementaciju sistema videonadzora u HNK-u krenulo prije više godina te da je najkritičniji bio grad Mostar jer nije funkcioniralo gradsko vijeće.
"Najčešće je taj sistem implementiran na način da su lokalne zajednice, odnosno gradovi i općine, finansirale sistem videonadzora radi sigurnosti građana, a onda taj sistem daju na upravljanje MUP-u. Kako je u Mostaru bila drugačija situacija, prije izbora gradskoga vijeća, u implementaciju videonadzora uključio se sam MUP HNK-a sa svojim sredstavim i napravilo projekt sistema videonadzora u Mostaru kojim je predviđeno 76 kamera", objasnio je ministar Bevanda.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.