Arhiv BiH dobio savremenu laboratoriju za konzervaciju i restauraciju
Riječ je o jednoj od savremenijih laboratorija za konzervaciju u restauraciju oštećene arhivske građe, a koju je donirala Češka razvojna agencija i Ambasada Češke Republike u BiH. Laboratoriju su svečano otvorili direktor Arhiva BiH Saša Klepić i ambasador Češke Republike u BiH Jakub Skalnik.
"U BiH postoji laboratorija za restauraciju, međutim ova je jedna od savremenijih i evo od danas zvanično planiramo da je pustimo u rad. Veliki je dijapazon poslova koji će se ovdje raditi. Znate da imamo i nagorjelu dokumentaciju i jako mnogo papira koji su nagorjeli i koje treba hitno zaštiti. Također, imamo redovne poslove u čuvanju arhivske građe, što je naša osnovna misija", istaknuo je direktor Arhiva BiH Saša Klepić.
Dodao je da i dokumenti koji stoje 100 ili 150 godina na jednom mjestu moraju proći kroz određene hemijske procese da bi bili što postojaniji i dugotrajniji.
Napomenuo je da je restauracija arhivske građe oštećene u požaru tokom protesta 2014. godine dugotrajan proces koji može trajati i deset godina, ali da je posjedovanje takve laboratorije preduslov za ulazak u taj proces.
"Ovo je preduvjet, osnovni i tehnički da bismo mogli ući u taj proces, pošto već od februara 2014. do danas ta građa stoji složena i ništa se nije uradilo", rekao je Klepić.
Istaknuo je da je osim laboratorije za restauraciju postoji i laboratorija za mikrofilmovanje, koja je jedan od najbitnijih segmenta Arhiva BiH i u njoj se od 1985. godine dokumenti prebacuju na formu mikrofilma, a moguće je da se iz mikrofilma dokument prebaci u digitalnu formu. Podsjetio je da je oko 80 posto građe koja je uništena u požaru 2014. sačuvano na mikrofilmovima.
"Krajnji cilj je svaki dokument imati pohranjen na što više mjesta", poručio je Klepić.
Republika Češka pružila je pomoć Arhivu BiH odmah nakon nemilih događaja u Sarajevu 2014. godine u kojima je požar zahvatio i prostorije te institucije, a vrijedni dio arhivskog fonda je oštećen ili uništen.
Nakon pružanja prvobitne pomoći u opremi za isušivanje arhivske građe te informatičkoj opremi, Češka razvojna agencija donirala je Arhivu BiH laboratoriju gdje će se raditi na restauraciji i konzervaciji vrijedne građe.
"Smatramo da je arhiv jedna nevjerovatno važna institucija u kojoj se, između ostalog čuva i historija jedne države zato je tradicija arhivarstva u Češkoj Republici jako duga i zbog te važnosti željeli smo odmah reagirati", rekao je ambasador Češke Republike u BiH Jakub Skalnik.
Dodao je da dio projekta nije samo nabavka laboratorije već i edukacija osoblja arhiva te istaknuo da je vrijednost cijelog projekta oko 300.000 KM.
Kristina Trogrlić, restauratorica u Arhivu BiH, koja je prošla obuku u Češkoj Republici, objasnila je da postoje koraci restauracije oštećene arhivske građe od procjene štete, preko dezinfekcije dokumenata do suhog čišćenja i pranje papira.
"Najbitnije je oprati papir, budući da starenjem dolazi do stvaranja kiseline unutar papira i pranjem mi izbacujemo kiselinu. Voda kojom se pere je obogaćena jonima i kalcijem i magnezijem. Zatim stvaramo alkalnu rezervu u papiru i nakon toga ide sušenje, a dijelove koji fale u papiru popunjavamo različitim metodama", objasnila je Trogrlić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.