Sanski Most: Obilježena 103. godišnjica presudne bitke za opstanak turskog naroda

Anadolija
Sanski Most: Obilježena 103. godišnjica presudne bitke za opstanak turskog naroda

Minutom šutnje, polaganjem vijenaca, učenjem odlomaka iz Kur’ana i dove, intoniranjem himni BiH i Turske te počasnom paljbom u nedjelju je na lokalitetu spomenika turskim šehidima u Donjem Kamengradu kod Sanskog Mosta obilježena 103. godišnjica Bitke kod Canakkalea.

Bitka koja se dogodila u Prvom svjetskom ratu zauzima jedno od najznačajnijih mjesta u historiji Turske. 

Obilježavanje je počelo intoniranjem himni, a u prisustvu velikog broja građana Sanskog Mosta, predstavnika EUFOR-a i drugih gostiju, na spomenik šehidima cvijeće i vijence su položili ambasador Republike Turske u BiH Haldun Koc, predsjednik Turske vojne misije u BiH brigadir Alp Ozdemir, te načelnici općina Sanski Most, Travnik i Busovača.

Obilježavanju su prisustvovali i ataše za vjerske poslove pri turskoj ambasadi u BiH Hasan Atli, kao i glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Sanskom Mostu Husein ef Kovačević. Atli je proučio dovu pred duše šehida na arapskom, turskom i bosanskom jeziku, dok je Kovačević proučio dovu na lokalitetu musalle osmanskog vladara sultana Mehmeda Fatiha, inače najzapadnijoj lokaciji do koje je došao u pohodu na Bosnu. 

Načelnik općine Sanski Most Faris Hasanbegović istakao je kako je Sanski Most već tradicionalno domaćin obilježavanja godišnjice Bitke kod Canakkalea, odnosno Dana šehida.

Podsjetivši da će se danas mnogi zapitati zašto se ova godišnjica obilježava u BiH i u Sanskom Mostu, Hasanbegović je napomenuo da je tokom Bitke kod Canakkalea svoje živote položio veliki broj od hiljade Bošnjaka koji su učestvoovali u ovoj bici.

"Živimo u vremenu u kojem svi znaju sve i u kojem nikada nije bilo teže razaznati dobro od zla. Bošnjaci se olako i prečesto odriču svoje historije. Zbog toga naša djeca moraju znati da po procjenama u današnjoj Turskoj živi i do dva miliona Bošnjaka. Nemamo pravo da ih se odričemo nego, naprotiv, moramo raditi sve da sačuvamo njihov identitet i vezu s matičnom zemljom BiH. Upravo, zajednička prošlost koja seže 500 godina u prošlost treba biti osnova zajedničke budućnosti dodatno utemeljene na razvoju ekonomskih i društvenih odnosa na obostranu korist", rekao je Hasanbegović.

Ambasador Koc se u svom govoru na bosanskom i turskom jeziku zahvalio gradu Sanskom Mostu, obzirom da je domaćin obilježavanja godišnjice čuvene bitke, te poručio kako je pobjeda na Canakkaleu bila pobjeda za opstanak turskog naroda. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije