Raste interesovanje za uplatu kurbana

Anadolija
Raste interesovanje za uplatu kurbana
Prvi dan Kurban-bajrama obilježava se u ponedjeljak, 12. septembra. Muslimani širom regije, najveći muslimanski praznik, kako se još zove i Hadži-bajram, obilježavaju prinošenjem žrtve, odnosno klanjem kurbana.

Cijene kurbana se kreću od 110 do 250 eura, a meso kurbana uglavnom se dijeli siromašnima, socijalno ugroženim porodicama, ali i ustanovama kojima je pomoć potrebna.

U Bosni i Hercegovini akcije u vezi sa kurbanom, odnosno uplate za kurban obavlja Rijaset Islamske zajednice, no to rade i druga dobrotnovna društva i humanitarne organizacije. 

Uplata za kurban preko Rijaseta IZ BiH iznosi 350 konvertibilnih maraka (KM). Prema riječima Bilala Memiševića, šefa odjela za ekonomske poslove u Rijasetu Islamske zajednice u BiH, Islamska zajednica najveći dio kurbana, kao i prethodnih godina, otkupljuje od povratnika u Republici Srpskoj, a radi se zapravo o ljudima koji od toga žive.

IZ u BiH: Otkup kurbana od povratnika

Istakao je kako se od povratnika otkupljuju kurbani čije kurbansko meso većinski biva podijeljeno opet povratnicima, ali i drugim građanima. Na taj način, kazao je Memišević, postiže se i ekonomski efekat u kontekstu pomoći povratnicima.

Tokom prošlogodišnje akcije, Rijasetu je direktno uplaćeno za 6.873 kurbana, no s obzirom na to da u akciji učestvuju i odgojno-obrazovne ustanovne, tačnije medrese, ostvarene su uplate za nešto više od 19 hiljada kurbana. Svake godine ostvaruje se porast uplata u odnosu na prethodnu.

Memišević je ukazao i na važnost činjenice da kurban mora zadovoljavati šerijatske, ali i veterinarsko-sanitarne uslove.

“Mi na tome ozbiljno radimo. Na članovima islamske zajednice, muslimanima, našim džematilja je da prepoznaju ozbiljnost odnosno neozbiljnost onih koji u ovim danima po nekim mizernim cijenama nude kurban. To sve može da bude osim kurban. Mi odgovorno tvrdimo da nije moguće implementirati kurban za 200 KM, ili po čak i nižim cijenama. Ko to može, a da kurban ispunjava i šerijatske uslove, i veterinarsko-sanitarne uslove, da se uradi u profi klaonici, da ima nalaz krvi i potvrdu veterinara da se radi o zdravoj životinji”, poručio je Memišević, dodavši kako ne treba zaboraviti da je kurban ibadet.

Muslimansko dobrotvorno društvo Merhamet je jedna od nevladinih organizacija koja više godina provodi akciju kurban, a od prije tri godine to radi odvojeno kroz dvije akcije “Bosanski kurban” i “Australijski kurban”.

Glasnogovornik Merhameta Ruždija Adžović kazao je kako uplate za akciju “Bosanski kurban” iznose 350 KM, a kurbansko meso namijenjeno je Merhametovim javnim kuhinjama, te drugim građanima lošeg ekonomskog stanja.  Kada je riječ o akciji “Australijski kurban”, Adžović je rekao kako je ovo kurbansko mesu namijenjeno sirijskim izbjeglicama koje borave u izbjegličkim kampovima u Turskoj.

“Prošle godine sirijskim izbjeglicama isporučeno je 125 tona kurbanskog mesa (oko 7,5 hiljada kurbana). Uplata za ovu akciju iznosi 250 KM”, rekao je Adžović, dodavši kako je ova akcija zapravo “ekonomičnija varijanta”, odnosno prilika za one građane slabijeg imovinskog stanja koji žele da obave vjersku dužnost.

Prema njegovim riječima, građani pokazuju više interesovanja za akciju “Australijiski kurban”, a time iskazuju i svoju solidarnost sa sirijskim izbjeglicama koje su zbog ratnih dešavanja napustile domovinu. Adžović je rekao da se klanje kurbana obavlja u Australiji, te da ono zadovoljava islamske propise. 

Adnan Tatarević iz bh. udruženja “Pomozi.ba”, koje također nekoliko godina provodi akciju primanja uplata za kurban, kazao je kako uplate iznose 250, 270 i 300 KM, te da je kurbansko meso namijenjeno isključivo socijalno ugroženom stanovništvu. Rekao je kako su građani poprilično zainteresovani za akciju, te da oni koji to žele uraditi mogu uplatiti na bankovni račun (više informacija na web-stranici “pomozi.ba”) ili direktno u udruženju. Tatarević je dodao kako udruženje u prosjeku ostvari oko 300 uplata za kurban.

Udruženje ove godine podjelu kurbanskog mesa će obaviti kroz kuhanje i podjelu mesa korisnicima projekta “Obrok za sve”, podjelom mesa prvi dan Kurban-bajrama na kućnu adresu socijalno ugroženoj kategoriji stanovništva, te organizovanjem bajramskog ručka za socijalno ugrožene.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije