NY Times: 'Dodik se pokušava povezati s Trumpom da izbjegne zatvor'

Ugledni američki magazin New York Times je uradio detaljnu reportažu o stanju u Bosni i Hercegovini, politikama Donalda Trumpa i pokušajima Milorada Dodika da se predstavi novom američkom predsjedniku.
Dok su Sjedinjene Američke Države i Evropa osudile Rusiju zbog invazije na Ukrajinu, Saša Božić je reagovao otvaranjem Putin kafića u Banjoj Luci, ukrasivši ga figurom ruskog predsjednika — koja je bila viša od Vladimira Putina.
Danas, dok je Evropa zgrožena napadom predsjednika Trumpa na predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog u Ovalnom uredu, Božić ima novi projekt: motel i restoran pod nazivom "Trumpov i Putinov kutak", koji planira otvoriti ovog ljeta. Božić tvrdi da nije politički motiviran, već je riječ o "marketinškom triku" koji funkcioniše u Banjoj Luci.

Vučić se opet javio na 'skriveni broj': 'Mile mi je ispričao šta se desilo. To je skandalozno'
Od 1989. godine, kada je komunizam u istočnoj Europi srušen, mnogi u ovom većinski srpskom gradu gledaju na Rusiju s naklonostima, dok prema američkom vođenju reda u Europi osjećaju neprijateljstvo, piše New York Times.
"Svi ovdje vole Putina i Trumpa, a restoran nazvan po Zelenskom ne bi nikada prošao," izjavio je Božić.
Banja Luka je najveći grad bosanskohercegovačkog entiteta RS, srpske entitetske jedinice u Bosni i Hercegovini, nastale iz etničkog čišćenja tokom Balkanskih ratova početkom 1990-ih. Ta nasilja više od tri decenije unazad srušila su nade u novi period prosperiteta i harmonije, ukazujući na privlačnost i destruktivnu moć etnonacionalizma, sile koja se ponovno pojavljuje širom svijeta. Mnogi Srbi, koji dijele pravoslavnu vjeru s Rusijom, gledaju na tu zemlju kao zaštitnicu od Zapada, koji je intervenirao vojno tokom rata u Bosni (1992-1995) a zatim i 1999. godine u sukobu na Kosovu.
Danas mnogi osjećaju da su se stvari promijenile dolaskom Donalda Trumpa. "Trumpova Amerika je drugačija," rekao je Mladen Ivanić, bivši premijer bosanske srpske enklave.
"Sada živimo u novom svijetu gdje je sve moguće, čak i sukob između Amerike i Evrope," dodao je. Prema njegovim riječima, Trump nema interesa za Balkan, ali je njegova destrukcija postojećih predodžbi o tome šta Amerika predstavlja "promijenila sve."

Dr. Edina Bećirević: Trumpova politika mogla bi ostaviti Dodika bez podrške Rusije
Ove promjene zgrožile su bivše komunističke zemlje koje su zahvalne Washingtonu zbog njegove neprijateljskosti prema Moskvi tokom Hladnog rata. Vytautas Landsbergis, bivši lider Litvanije, opisao je Trumpovu konfrontaciju s Zelenskim kao grub izdajnički čin, dok je Lech Wałęsa, bivši vođa poljskog sindikata Solidarnost, izrazio užas zbog Trumpovog ponašanja prema Zelenskom.
Za one koji gledaju na Sjedinjene Američke Države kao na nasilnika, povratak Washingtona na staru politiku izazvao je oduševljenje. Milorad Dodik, predsjednik RS, koristi ovu priliku da se poveže s Trumpom. Osvrćući se na Trumpov napad na Zelenskog, Dodik je izjavio da je to trijumf "istine" nad "bajkama". U posljednje vrijeme Dodik traži pomoć od Washingtona u svojoj borbi protiv centralne vlasti u Sarajevu. Nedavno je ugostio Rudolpha Giulianija, bivšeg gradonačelnika New Yorka i Trumpovog bivšeg advokata, koji je u Banjoj Luci, neposredno prije nego što je sud u Bosni osudio Dodika zbog nepoštovanja međunarodnih odluka.

Trumpov kontroverzni moćnik Rudy Giuliani dolazi u Banju Luku: Pročitajte Dodikovo ulizivanje
Dodikova bliskost s Rusijom sada se nadmašuje traženjem pomoći od Washingtona. U pismu Giulianiju, Dodik je napisao: "Vi i predsjednik Trump bolje razumijete nego bilo ko prirodu duboke države i koliko su daleko spremni ići u napadima na političke protivnike." Iako posjet nije prošao prema planu, Giuliani je, noseći "Make Srpska Great Again" kapu, prikazao Bosnu kao prijetnju islamističkog ekstremizma.
Dodikov pokušaj da se poveže s Trumpom motiviran je željom da izbjegne zatvorsku kaznu i da ukloni američke sankcije. Damir Kapidžić, profesor na Univerzitetu u Sarajevu, smatra da bi to moglo destabilizirati krhki američko-evropski poredak na Balkanu. Iako povratak rata nije vjerovatan, Kapidžić upozorava na moguću destabilizaciju zbog utrke za utjecajem između Rusije, Kine, Turske i SAD-a.
Aleksandar Trifunović, novinar iz Banje Luke, smatra da su prijetnje ponovnog nasilja u 1990-im godinama manje vjerovatne, ali upozorava da bi se mogla raspasti normativna pravila koja drže Bosnu zajedno kao državu. Dodik je obećao da će čistiti "izdajice" i upozorio da neće tolerirati izdaju. Trifunović smatra da je Dodik ojačan Trumpovim napadima na "duboku državu", što povećava opasnost od destabilizacije. Razaranje USAID-a i osuda te agencije od strane Elona Muska — bez ikakvih dokaza — kao "kriminalne organizacije" su vrlo opasni smatra Trifunović, dodajući da nikada nije primio grantove od USAID-a, ali da ga je Dodik i dalje optužio da je dio grupe "kriminalaca" koji koriste američki novac "da unište RS i Milorada Dodika".
Drasko Stanivuković, opozicioni gradonačelnik Banje Luke, izjavio je da se nada da će Trump pomoći etničkim Srbima da zaštite svoj identitet i teritoriju. Tanja Topić, politička komentatorica, upozorava da političari poput Dodika, koji ne vole pravila, sve više računaju na Trumpovu podršku.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.