Najnovija informacija: NATO lideri podržat će cjelovitost Bosne i Hercegovine

5
Radiosarajevo.ba
Najnovija informacija: NATO lideri podržat će cjelovitost Bosne i Hercegovine
Foto: Arhiv / Ilustracija / NATO i BiH

Lideri država članica NATO saveza će zaključima sa samita potvrditi podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu stabilne i sigurne Bosne i Hercegovine, u skladu sa Opštim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini i drugim relevantnim međunarodnim sporazumima.

"Podstičemo pomirenje i pozivamo političke lidere da se uzdrže od podjela i secesionističke retorike i akcija", navodi se u nacrtu zaključaka sa samita u koji Radio Slobodna Evropa ima uvid.

Lideri država članica sjeveroatlantskog saveza okupili su se u litvanskom glavnom gradu Vilnijusu , gdje će u naredna dva dana raspravljati o širokom spektru tema, među kojima će dominirati perspektiva Ukrajine da postane punopravna članica alijanse, kao i potvrda da će Švedska biti naredna najnovija članica NATO.

Vojin Mijatović: 'Neću se kandidovati, nisu spremni za Srbina iz RS-a'

Vojin Mijatović: 'Neću se kandidovati, nisu spremni za Srbina iz RS-a'

U nacrtu dokumenta koji treba da odobre lideri na kraju samita, potvrđuje se privrženost evroatlantskim aspiracijama Bosne i Hercegovine.

U nacrtu zaključaka se spominje da NATO zemlje nastavljaju da podržavaju reformske napore u BiH, uključujući kroz novodogovoreni paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta, kancelariju NATO-a u Sarajevu i širok spektar kooperativnih sigurnosnih i partnerskih instrumenata, kao i kroz reformski program BiH sa NATO-om.

Jens Stoltenberg
Foto: AA: Jens Stoltenberg

"Podstičemo Bosnu i Hercegovinu da iskoristi podršku NATO-a i intenzivira napore za postizanje napretka u reformama u ključnim oblastima, uključujući preko potrebne izborne reforme, vladavinu prava, ekonomske reforme i reforme u sektoru odbrane, ne dovodeći u pitanje konačnu odluku o članstvu u NATO-u”, poručit će lideri NATO na kraju dvodnevnog samita.

Bosna i Hercegovina je 2010. godine pozvana da se pridruži Akcionom planu za članstvo (MAP), što predstavlja prvi korak ka prijemu, ali istovremeno ne prejudicira bilo kakvu odluku o budućem članstvu.

U okviru Akcionog plana za članstvo, saradnja zemlje sa NATO je strukturisana kroz Program reformi Bosne i Hercegovine, koji navodi reforme koje vlada namerava da preduzme i olakšava pružanje podrške NATO-a ovim naporima.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije