NAC zasjeda i danas: NATO će raspravljati i o Bosni i Hercegovini
Dvodnevni skup ministara vanjskih poslova članica NATO-a nastavljen je jutros u Bukureštu novim sastankom Sjevernoatlantskog savjeta (NAC).
U fokusu jučerašnjeg, prvog sastanka Sjevernoatlantskog savjeta na skupu, bilo je jačanje podrške Ukrajini u njenoj borbi protiv ruske invazije.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je sinoć da su šefovi diplomatija članica alijanse odlučili da pošalju Ukrajini dodatnu pomoć u gorivu i agregatima i dodao da će podrška toj zemlji biti dugoročna.
Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže
Vijeće ministara danas donijelo važnu odluku: Ovaj dokument ide u NATO štab u Brisel
Stoltenberg je kazao da se sa skupa šalje "snažna poruka" jedinstva alijanse i nastavka podrške Kijevu i ponovio da je dostavljanje oružja Ukrajini "najbolji način da se podrži trajni mir" u toj zemlji.
Ministri 30 članica NATO-a bavili su se i pitanjem ulaska Švedske i Finske u alijansu koji se uskoro očekuje, piše Federalna.
"Protokol o pristupanju Švedske i Finske potpisalo je svih 30 članica, a nisu ga ratifikovale jedino dvije (Mađarska i Turska). Riječ je o veoma brzom procesu pristupanja. Ulazak Švedske i Finske će ojačati NATO i učiniti bezbjednijim i sigurnijim i te zemlje i alijansu", rekao je Stoltenberg sinoć.
Šefovi diplomatija Švedske i Finske učestvuju jučer i danas na sva tri sastanka Sjevernoatlantskog savjeta, ključnog tijela NATO-a zaduženog za donošenje odluka.
Ministri će se danas baviti i djelovanjem Kine, čije povećano prisustvo širom svijeta, prema riječima Stoltenberga, predstavlja svojevrstan izazov za alijansu.
Komšić kategoričan: "Nije moguć angažman vojske Hrvatske u BiH šta god o tome mislili u NATO-u"
"Vidimo Kinu u Africi, na Arktiku, u cyber prostoru, unutar evropskih zemalja. Vidimo različite poteze Kine sa ciljem da poveća prisustvo u Evropi, uključujući kontrolu nad važnom infrastrukturom", kazao je Stoltenberg, navodeći da treba uzeti u obzir bezbjednosne posljedice kineskih ekonomskih aktivnosti.
Jedna od tema će danas biti i jačanje pomoći Bosni i Hercegovini, Gruziji i Moldaviji, "partnerskim zemljama koje se suočavaju sa ruskim pritiskom na različite načine", kazao je Stoltenberg.
Ministrima članica NATO-a, Švedske i Finske, na posljednjem, trećem sastanku Sjevernoatlantskog savjeta pridružiće se šefovi diplomatija Bosne i Hercegovine, Gruzije i Moldavije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.