Na današnji dan prije 29 godina potpisan je mir u BiH: Kako smo dobili Dejtonski mirovni sporazum

7
Radiosarajevo.ba
Na današnji dan prije 29 godina potpisan je mir u BiH: Kako smo dobili Dejtonski mirovni sporazum
Foto: Printscreen / Potpisivanje Daytonskog sporazuma

Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini poznatiji kao Dejtonski mirovni sporazum potpisan je na današnji dan 1995. godine u Parizu čime je okončan četverogodišnji rat u BiH.

Dejtonski mirovni sporazum potpisali su predstavnici tri strane u BiH i predsjednici Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović, Srbije Slobodan Milošević i Hrvatske Franjo Tuđman uz prisustvo svjetskih sila, prije tačno 29 godina, 14. decembra u pariskoj palači Elysee.

"Ovo nije pravedan mir, ali je pravedniji od nastavka rata. U ovakvoj situaciji kao što jeste, i ovakvom svijetu kakav je, bolji mir i nije mogao biti postignut", kazao je Alija Izetbegović nakon ceremonije potpisivanja Dejtonskog sporazuma u Parizu.

Još jedna neradna nedjelja u BiH: Evo koji tržni centri rade danas, a koji sutra

Još jedna neradna nedjelja u BiH: Evo koji tržni centri rade danas, a koji sutra

Prethodno je Dejtonski sporazum 21. novembra 1995. godine parafiran u Wright-Patterson bazi kod Daytona, u američkoj državi Ohio. Ovaj sporazum rezultat je diplomatske inicijative američke vlade koju je otpočeo tadašnji glavni američki posrednik Richard Holbrooke u vrijeme kampanje tadašnjeg predsjednika Billa Clintona.

Pregovori su započeli nacrtom ključnih tačaka koje su SAD predstavile u timu koji je predvodio savjetnik za nacionalnu sigurnost Anthony Lake u posjeti Londonu, Bonnu, Parizu i drugim evropskim stanicama od 10. do 14. augusta 1995. Među njima je bio i Soči, da se konsultuje sa ruskim ministrom vanjskih poslova Andrejem Kozirjevom. Lakeov tim bio je predan odvojenoj američkoj međuagencijskoj grupi, koju je predvodio Holbrooke, koji je nastavio da pregovara sa liderima u njihovim prijestolnicama. Holbrookeov tim izveo je pet rundi intenzivne tzv. šatl diplomatije od augusta do oktobra, uključujući kratke konferencije u Ženevi i Njujorku koje su rezultirale usvajanjem principa za nagodbu od strane strana 8. odnosno 26. septembra.

Inače, američka diplomatska misija uslijedila je nakon genocida u Srebrenici, zaštićenoj enklavi Ujedinjenih nacija, kojeg su u julu 1995. godine, nakon tri godine rata, protjerivanja stanovništva i uskraćivanja humanitarne pomoći, počinili pripadnici takozvane vojske RS.

Niko ne zna odgovor: Gdje je originalni primjerak Daytonskog sporazuma na bosanskom?

Niko ne zna odgovor: Gdje je originalni primjerak Daytonskog sporazuma na bosanskom?

Ostat će zapamćena izjava Richarda Holbruka, tvorca Dejtonskog sporazuma: "Da nije bilo Alije Izetbegovića, danas ne bi bilo ni Bosne i Hercegovine".

Dejtonskim sporazumom, koji je značio kraj rata u BiH koji je počeo 1992. godine, zemlja je formirana na način da je čine dva konstitutivna entiteta – RS i Federacija BiH. Prema Daytonu, Federaciji BiH pripalo je 51, a RS 49 posto. Formiran je i Brčko distrikt kao posebna teritorijalna jedinica.

Dejtonski mirovni sporazum još je poznat i kao Parisko-dejtonski, a sastoji se od 11 aneksa, koji pokrivaju vojne, političke i civilne aspekte mirovnog dogovora, kao i regionalnu stabilizaciju. Sporazum je najveća ovlaštenja dao entitetima i naznačio osnovna ovlaštenja za nivo državnih institucija.

Dejtonski mirovni sporazum obavezao je zemlje potpisnice da međusobne odnose regulišu prema Povelji Ujedinjenih nacija (UN), Završnom helsinškom aktu i drugim dokumentima Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), kao i na međusobno poštovanje suvereniteta i rješavanje nesporazuma na miroljubiv i demokratski način.

Mirovnim sporazumom je precizirano ustavno i pravno uređenje BiH kao složene države, koja se sastoji od Federacije BiH i RS, te tri konstitutivna naroda. Prema ovom sporazumu, glavni autoritet u tumačenju sporazuma je Ured visokog predstavnika u BiH (OHR).

Prije 27 godina parafiran je Daytonski mirovni sporazum: Rat je prekinut, problemi nisu riješeni

Prije 27 godina parafiran je Daytonski mirovni sporazum: Rat je prekinut, problemi nisu riješeni

Početkom 2008. godine otkriveno je da je originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma izgubljen, a nakon što je Parlamentarna skupština BiH zatražila novi primjerak, nakon čega je Francuska poslala ovjerenu kopiju tog dokumenta. Original Dejtonskog sporazuma na engleskom jeziku, i to dokument koji je pripadao entitetu RS, pronađen je kao ukraden 2017. kod jednog od radnika obezbjeđenja nekadašnjeg predsjednika Skupštine RS Dragana Kalinića. Istraga protiv tog radnika Željke Kuntoša obustavljena je 2018. jer nije bilo dovoljno dokaza...

Tokom proteklih 29 godina bilo je nekoliko bezuspješnih pokušaja ustavne reforme Dejtonskog sporazuma, a prema mišljenjima mnogih međunarodnih dužnosnika - ovaj sporazum je već davno prevaziđen, dok u RS-u još uvijek smatraju da se izvorni elementi Dejtonskog sporazuma moraju i dalje primjenjivati.

Osim što je zaustavio rat u BiH, Dayton je donio novo uređenje zemlje i odredbe koje se 29 godina tumače različito i koriste kao ultimativna politička sredstva. Možete ga pročitati na OVOM LINKU.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije