Prioritet rada će biti smještaj i humanitarna pomoć za migrante

A. B.
Prioritet rada će biti smještaj i humanitarna pomoć za migrante

Ministarstvo sigurnosti i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, uz podršku Međunarodne organizacije za migracije (IOM), danas u održali ministarski sastanak Suočavanje s izazovima mješovitih migracija u regiji - Sigurnosni i humanitarni aspekti.

U svjetlu trenutnih migracionih izazova s kojima se suočava region, ministri i predstavnici država koji se nalaze na ovoj ruti, analizirali su trenutnu situaciju o ovoj oblasti. Cilj sastanka bio je da se definiraju budući koraci koje treba poduzeti u zajedničkom suočavanju s problemom migracija.

U prvom panelu govorilo se o sigurnosnim aspektima i borbi protiv ilegalnih migracija, a u drugom o humanitarnom aspektu migracionih kretanja. Nakon sastanka javnosti se obratio ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić koji je kazao da je danas do sada sve proteklo u najboljem redu i da ima dosta konkretne odlučnosti u vezi dešavanja s migrantima.

IMG_20180607_091415.jpg - undefined

Foto: Dženan Kriještorac / Radiosarajevo.ba

"Kolega iz Austrije je rekao da se 2015. godina i pitanja s migrantima iz tog perioda ne smije ponoviti i da sada ne smijemo pristupiti nejedinstveno ovome problemu da nas ne bi ponovo 'snašla' negativna iskustva prije tri godine. BiH tada nije bila pogođena migracijama, ni u jednoj državi nije bilo alarmantno, ali jedan dan na željezničkoj stanici u Bukureštu se pojavilo oko 5.000 migranata. Svi se moramo 'otrijezniti' i vratiti se realnim stvarima i posmatrati ih onakve kakve jesu kako nam se ne bi dogodilo nešto novo. Svaka država mora stvoriti vlastitu bazu, odnosno registraciju biometrijskih podataka  i ona mora biti kompatibilna i tada možemo provjeriti da li je neko od tih osoba podnosio ranije zahtjev za boravak u određenoj državi", rekao je Mektić.

Prema njegovim riječima, u narednom periodu, zemlje zapadnog Balkana će se truditi da se vrate bilateralnim sporazumima kako bi pokazali da funkcioniraju te da neće nikome dozvoliti da bilo koja državu na prostoru ove rute bide zloupotrebljena.

"Također smo govorili da moramo jačati vlasite kapacitet službi, kao i materijalno-tehničko opremanje, kao i razmišljati o zajedničkom povratu u treće zemlje. Trebamo se potruditi da svaka država na svojoj granici ojača državnu službju i stražu kako bi bilo efikasnija.

 Ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac pojasnila je da je na osnovu dosadašnjih izlaganja kolega koje su učestvovali na panelima bilo dosta riječi o humanitarnim aspektima prema migrantima.

IMG_20180607_091622.jpg - undefined

Foto: Dženan Kriještorac / Radiosarajevo.ba

"BiH mora stvoriti sve uvjete da se pruži humanitarna pomoć migrantima, oni ne smiju izostati u tom pogledu, ali ta pomoć se mora odvijati na tačno određenim mjestima koja će kontrolirati vlasti. Ne smijemo dozvoliti da se dovedemo u stanje da stvaramo loš imidž o sebi da ovdje postoje određeni problemi ukoliko migranti ne borave u smještajnim kapacitetima. Upravo zato nam je prioritet da osiguramo smještajne kapacitete za migrante. Moramo poboljšati naš akcioni plan, ali prije svega da smještajni kapaciteti migranti budu stavljeni na raspolaganje. Ne želimo stvarati sliku o sebi da se migranti u BiH hrane po parkovima jer to zaista nije prihladno", istaknula je ministrica Borovac te je dodala kako je jedan od prioriteta pronalazak adekvatnih smještaja za migrante.

Boštjan Šefic, državni sekretar Ministarstva za unutrašnje poslove (MUP) Slovenije, također je bio jedan od učesnika današnjeg migracijskog sastanka u Sarajevu. On je kazao da se u njegovoj zemlji migracije prate od 2015. godine te da se sve pažljivo analizra šta se dešava na svakoj migrantskoj ruti.

"Primijetili smo određen promjene i ustanovili da postoji vjerovatnoća da će se pojaviti nova migrantska ruta. Naše prognoze su se ostvarile i od novembra prošle godine broj ilegalnih migranata koji dolaze u Sloveniju, preko Hrvatske, Srbije, Albanije, Grčke, konstantno povećava. Stanje je pod kontrolom, ali svi zajedničkim snagama moramo učiniti da sve bude dobro iskoordiniramo i zajedno savladamo različite situacije i prepreke. Zato sam posjetio niz država u regiji - kolege iz Austrije i Italije. Konkretan prijedlog smo kazali danas, a to je da na današnjoj konferenciji prihvatimo zaključaj da zajedno podupremo mjere da svom snagom osiguramo uvjete za migrante", podcrtao je Šefic te dodao kako je to jedan značajan korak napravljen u regiji.

IMG_20180607_091401.jpg - undefined

Foto: Dženan Kriještorac / Radiosarajevo.ba

Šefic smatra da je negativan trend dolazak migranata te da se odmah mora pristupiti realizaciji mjera o kojima se danas govorilo na ministarskoj konferenciji.

Predstavnik Ministarstva za unutrašnje poslove  Austrije je kazao kako je krajnje vrijeme da razgovaramo o načinima kako da se situacija iz 2015. ne ponovi. Svaka zemlja je naučila kako da se ponaša u teškim situacijama, ali je mnogo važno da imamo zajendičju strategiju i zajedno radimo na ostvarivanju ciljeva.

state-secretary-50c8ef219e.jpg - undefined

Boštjan Šefic

"EU je razvila niz taktika kako bi se sprječila trgovina ljudima i kako bi se bolje upoređivali biometrijski pasoši. Jedan od važnijih ciljeva Austrije je da u ovo sve uključe sve zemlje pa tako i zemlje Zapadnog Balkana i da problem zajednički bude rješen. Iako su politički procesi često veoma spori, ipak policije svih ovih zemalja mogu sarađivati na istom nivou i riješiti određene stvari i prije nego se okonča određeni politički proces. Jučer je održan sastanak policijskih direktora i ssve policijske službe EU će zajedno raditi da se poboljša situacija s migrantima", istaknuo je današnji učesnik konferencije iz Austrije.

Nakon današnje konferencije je zaključeno da je jedan od osnovnih ciljeva zaustaviti nelegalne migracije i da je mnogo važno voditi računa o sigurnosti granica, ali bez korištenja silje i ugrožavanja života koji se u tom trenutku pojave na određenim granicama.

"Također je itekako važno pomoći ljudima koji tek došli u neku zemlju. Ako migranti nemaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, to se direktno održava na lokalno stanovništvo, što se u BiH već primjeti. Uvijek moramo imati na umu da je humanitarna pomoć uvijek potrebna ljudima koji su u stanju migracije bez obzira na njihovo stanje", poručeno je s današnjeg ministarskog sastanka.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije