Memorijalni centar Srebrenica kontaktirao ambasade i misije u BiH – Podržite Rezoluciju o Srebrenici

1
Radiosarajevo.ba
Memorijalni centar Srebrenica kontaktirao ambasade i misije u BiH – Podržite Rezoluciju o Srebrenici
Radiosarajevo.ba / Refija Hadžibulić pored mezara sinova Senada i Dževada u Memorijalnom centru Potočari

Memorijalni centar Srebrenica danas je potvrdio da je njihov tim uputio informaciju svim ambasadama i međunarodnim predstavništvima koja su zadužena za Bosnu i Hercegovinu, te su zatražili da se učine svi napori kako bi tačne i istinite informacije došle do donosilaca odluka iz ovih zemalja u Ujedinjenim nacijama.

"S najdubljim poštovanjem, srdačno Vas pozivamo da nam se pridružite u zagovaranju usvajanja Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih naroda o Srebrenici. Vaša podrška i poruka će znatno doprinijeti podizanju svijesti i izgradnji jedinstvenog stava prema pravdi i miru. Naglašavajući vrijednosti suosjećanja, pravde i pomirenja, zajedno možemo poslati važnu poruku", poručuju iz Memorijalnog centra Srebrenica.

Iz Memorijalnog centra su potvrdili da trenutno rade na prikupljanju potpisa međunarodnih pravnih autoriteta koji će podržati kampanju za usvajanje Rezolucije.

FK Željezničar ostvario ključnu pobjedu u borbi za opstanak, na Grbavici 'pali' Tuzlaci

FK Željezničar ostvario ključnu pobjedu u borbi za opstanak, na Grbavici 'pali' Tuzlaci

Također, Memorijalni centar je najavio komunikaciju prema državama u Africi zajedno sa memorijalima u Ruandi, kao odgovor na najavljene akcije Srbije u ovom dijelu svijeta.

"Nećemo dopustiti da prljava antidiplomatska kampanja iz Beograda naruši napore cijelog svijeta da dođe do usvajanja 11. jula kao Međunarodnog dana na sjećanje na genocid u Srebrenici, čime će se nepobitno i zauvijek ovaj datum urezati u kalendar Ujedinjenih nacija te samim tim biti dijelom svjetske historije – ne kao fusnuta, već kao lekcija za sve one koji će doći", zaključuju iz Memorijalnog centra Srebrenica.

Podsjetimo, Rezolucija o genocidu u Srebrenici, kojom bi se, između ostalog, moglo tražiti da se 11. juli obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid, potaknula je nove rasprave i izazvala duboku podjelu mišljenja među političarima i javnosti u bh. entitetu Republika Srpska, kao i u Srbiji.

Cvijanović preko ambasadora Srbije lobira za neusvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici

Cvijanović preko ambasadora Srbije lobira za neusvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je izjavio da će nakon usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici uslijediti “zahtjevi za ukidanje Republike Srpske i da Beograd plati ratnu odštetu”.

Rezolucija o genocidu u Srebrenici će se na Generalnoj skupštini staviti na dnevni red vjerovatno početkom maja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije