Majke Srebrenice odale počast ubijenim hrvatskim civilima u Grabovici: "To je najmanje što možemo"

5
Radiosarajevo.ba
Majke Srebrenice odale počast ubijenim hrvatskim civilima u Grabovici: "To je najmanje što možemo"
Foto: Fena / Twitter / Delegacija MC Srebrenica u Grabovici

Odbor za dijalog Memorijalnog centra Srebrenica posjetio je mjesta stradanja i sjećanja na žrtve rata u BiH i Drugog svjetskog rata na području Mostara, Stoca i Grabovice, gdje su članovi odali počast žrtvama i saznali više o događajima na tim područjima.

Odbor za dijalog čine predstavnice Udruženja majki Srebrenice, uposlenice Memorijalnog centra Srebrenica, predstavnici akademske zajednice i aktivisti u oblasti tranzicijske pravde.

Prvi dan posjeta, 23. janaura, proveden je u Mostaru, gdje su aktivisti obišli Partizansko groblje, Muzej žrtava rata i genocida 1992-1995, Centar za mir i multietničku suradnju i Stari most.

Bravo | Profesori-vijećnici paušalima stipendiraju svoje bivše učenike za nastavak školovanja!

Bravo | Profesori-vijećnici paušalima stipendiraju svoje bivše učenike za nastavak školovanja!

Dino Abazović: Bosanski genocid - o kulturi poricanja u Bosni i Hercegovini

Dino Abazović: Bosanski genocid - o kulturi poricanja u Bosni i Hercegovini

Dugogodišnja aktivistica, novinarka i članica Odbora Štefica Galić dala je više informacija o svakom lokalitetu i njihovom značaju za čuvanje istine o povijesti i njegovanju kulture sjećanja na žrtve ratova na području Bosne i Hercegovine, priopćeno je iz Memorijalnog centra Srebrenica.

"Još sam pod dojmom posjeta članova Odbora Mostaru i Stocu. Na devastiranom Partizanskom groblju odali smo počast mrtvim antifašistima koji su bili gotovo djeca kad su ginuli za slobodu, gledali smo razmrskane kamene cvjetove s imenima svih vjera i nacija razbacane po ovoj veličanstvenoj nekropoli. Posjetili smo i mostarski Muzej žrtava rata i genocida 1992-1995 koji je sakupio i zauvijek će sačuvati predmete i sjećanje na ljude i njihovu patnju ratnog vremena. Također, obišli smo i Centar za mir i multietničku suradnju s ogromnom arhivom sačuvanih audiovizualnih i papirnih dokumenata iz ratnog perioda kao i svi dokumenti iz haških presuda. O tome treba svjedočiti i pisati dok god dišemo da se zlo ne ponovi", kazala je Galić.

Drugog dana, 24. januara, Odbor je posjetio Stolac gdje im je predsjednik Udruženja logoraša Stolac Amer Đulić ispričao ratna događanja u "Koštanoj bolnici", koja je služila kao logor za Bošnjake, gdje je i sam bio zarobljen.

Izvještaj MC Srebrenica: Kako je Inzkov zakon ušutkao negatore genocida u BiH

Izvještaj MC Srebrenica: Kako je Inzkov zakon ušutkao negatore genocida u BiH

"Posebno dirljiv bio je susret s Đulićem, maloljetnim zarobljenikom četiri hercegbosanska logora, preživio je i svjedočio i u Haagu i pred bh. sudovima. Čim je krenuo prema nama, nasmijan i lijep, posebno majke iz Srebrenice ustale su ozarena lica i sa suzama u očima. Jesu li u njemu vidjele svoje ubijene sinove ili svjedoka poraza fašističke politike zla ili oboje? Otišli smo s njim do mučilišta 'Koštane bolnice' gdje smo slušali o patnji koju je prošao on i drugi Bošnjaci. Stajali smo na kiši slušajući ga, potreseni, suze su se miješale s kišom", kazala je Galić.

Predstavnice Udruženja majki Srebrenice kazale su kako ih je Đulićevo svjedočenje podsjetilo na njih i njihove najmilije koji su mučeni i ubijeni.

"Ono što je ostavilo dubok dojam na nas majke je svjedočenje preživjelog logoraša iz Stoca, kojeg su kao šesnaestogodišnjaka prvo mučili u 'Koštanoj bolnici', a zatim još mjesecima držali u nekoliko logora u okolini Stoca. Njegovo svjedočenje podsjetilo nas je na nas, na Srebrenicu i naše najmilije koji su svirepo mučeni i ubijeni. Ono što možemo je sjećati se, obilaziti ovakva mjesta i podsjećati da zločin nikada ne zastarijeva", dodale su.

Obilježena 29. godišnjica zločina nad Hrvatima u Grabovici

Obilježena 29. godišnjica zločina nad Hrvatima u Grabovici

Posljednja destinacija posjeta bio je spomenik žrtvama pokolja u Grabovici koji je posvećen žrtvama hrvatske nacionalnosti ubijenim 1993. godine, gdje su članovi i članice odbora odale počast nevino ubijenim mještanima.

"Tužan prizor dočekao nas je i na spomen obilježju ubijenim mještanima sela Grabovica, gdje su civili hrvatske nacionalnosti, od kojih je najmlađa djevojčica od četiri godine, ubijeni od pripadnika Armije BiH. To nas je posebno rastužilo jer nevini ljudi bilo koje nacionalnosti zaslužuju da počinitelji njihovog ubojstva budu pravedno kažnjeni. Od početka naše borbe za pravdu i istinu, stojimo iza toga da počinitelji ratnih zločina trebaju biti kao takvi obilježeni i kažnjeni, a da svaka žrtva zaslužuje da se pamti. To je najmanje što možemo", poručile su iz udruženja majki Srebrenice.

Odbor za dijalog Memorijalnog centra formiran je s ciljem komuniciranja činjenica o genocidu u Srebrenici s drugim predstavnicima žrtava, promoviranja kulture dijaloga na bazi činjenica o zločinima i razvijanja kulture sjećanja u BiH i regiji.

U okviru projekta "Istina, dijalog, budućnost", koji podržava Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, uskoro će biti objavljen dokument "Kalendar sjećanja", a planirane su i druge posjete mjestima stradanja i sjećanja na žrtve političkog nasilja, navodi se u saopćenju.

O svemu se oglasio i Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica.

"Ova fotografija bilježi snažan trenutak empatije i ljudskosti. Na njoj se vidi kako majke iz Srebrenice odaju počast ubijenim hrvatskim civilima u Grabovici u sklopu nastojanja Memorijalnog centra da se potakne drugačiji put dijaloga u Bosni i Hercegovini", kazao je Suljagić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije