Ko se mora odreći 'titule' načelnika/gradonačelnika ako želi osvojeni mandat na izborima?
Opći izbori u Bosni i Hercegovini održani su 2. oktobra, a još uvijek nisu poznati komplentni rezultati jer zbog nepravilnosti nisu obrađena sva biračka mjesta.
Ono što su birači mogli primijetiti jeste da su na listama za Opće izbore bili kandidati koji su tražili povjerenje građana i na Lokalnim izborima 2020. godine.
Riječ je uglavnom o načelnicima i gradonačelnicima te gradskim/općinskim vijećnicima koji su se kandidovali za kantonalne skupštine ili parlamente FBiH i BiH. To je bila praksa i na ranijim izbornim ciklusima.
Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi
Novi presjek rezultata izbora za Parlament FBiH: Koja stranka je u vodstvu?
Načelnici općina i gradonačelnici, koji su dobili mandate na lokalnim izborima, još na polovini svojih tekućih mandata kandidovali su se na općim izborima za neka od zakonodavnih tijela.
Većina načelnika i gradonačelnika kandiduje se na Općim izborima, a nakon što dobiju potreban broj glasova, dobijeno mjesto prepuste sljedećem na listi.
Od aktuelnih načelnika i gradonačelnika u Federaciji BiH, prema dosadašnjim rezultatima koje je objavila Centralna izborna komisija BiH, mandate u skupštinama su osvojili Fuad Kasumović, gradonačelnik Zenice, Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle, Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva, Semir Efendić, načelnik sarajevske općine Novi Grad, te Edin Smajić, načelnik općine Vogošća.
Objavljeni novi podaci za Skupštinu TK: 95 posto glasova prebrojano, evo ko je prvi
Izborni zakon BiH omogućava ovakve pojave pa izabrani zvaničnici, koji se žele odreći osvojenog mandata, to mogu učiniti izjavom koju predaju CIK-u.
U članu 1.8. navodi se da "jedno lice može obavljati najviše jednu neposredno izabranu javnu dužnost ili najviše jednu neposredno i jednu posredno izabranu dužnost, osim ako ovim zakonom nije drugačije regulisano".
Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle, bio je nosilac liste SDP-a za Parlamentarnu skupštinu BiH i osvojio 22.016 što je 52.84 posto od ukupnog broja glasova.
Benjamina Karić, gradočelnica Sarajeva i također nositeljica liste SDP-a za Skupštinu Kantona Sarajevo, osvojila je najviše glasova u ovoj stranci - 9.962 ili 35.22 posto.
Nakon skoro 95 posto prebrojanih glasova Željko Komšić sve više povećava razliku
Načelnik sarajevske općine Novi Grad Semir Efendić nosio je listu Stranke za BiH i ubjedljivo osvojio najviše glasova, 18.486, za Skupštinu KS. Efendić je u kampanji nekoliko puta istakao kako bi se odrekao funkcije načelnika i učestvovao u vlasti na kantonalnom nivou.
Gradonačelnik Zenice, Fuad Kasumović, bio je nosilac liste svoje stranke i dobio povjerenje 11.792 građana.
Edin Smajić, načelnik Vogošće, u Izbornoj jedinici 11 za Federalni parlament dobio je 2.794 glasova noseći listu SDA.
Postavlja se pitanje, da li načelnici i gradonačelnici na ovaj način prikupljaju glasove za stranku, a zatim mandat prepuste nekome od kolega i nastavljaju obavljati funkcije na koje su ih birači izabrali na Lokalnim izborima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.